Domates suyu üretim tekniği üzerine bir araştırma
A Research on the tomato juice processing
- Tez No: 77015
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ DONATES ŞUTU ÜRETİM TEKNIÖI ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA TÜUN SEL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Hasan FENERCIOÖLU Yıl: 1998, Sayfa: 26 Jüri : Prof.Dr. Hasan FENERCIOÖLU.Prof.Dr.AliALTAN : Yrd.Doç.Dr.ZerrinERGlNKAYA Bu çalışmada; karboteimetilselüloz kullanımının, saklama sıcaklık ve süresinin domates suya ve serum-pulp ayrımı üzerindeki etkisi araştırılmıştır, islenen domateslerin yarısına soğuk parçalama, diğer yansına da sıcak parçalama tekniği uygulanmıştır Her ikisinde de domates suyunun bir kısmına karboksimetilselüloz (%0.1 oranında), diğer kısmına %1 oranında tuz katılmış, bir kısmı da katkısız olarak bırakılmıştır. Domateslere 90 ± 2°C'de 15 d ısıtma işlemi uygulanmıştır. Şişelenen domates suyuna ise 90°C'de 25 d pastörizasyon işlemi uygulanmıştır. Hazırlanan domates suları dokuz ay süre ile oda koşullarında depolanmış ve depolama süresinin ürün üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Depolama suresinin çözünür kuru madde, pH, toplam asillik üzerinde etkisinin önemli olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular saklama süresinin, ürünün askorbık asit kaybında etkili olduğunu göstermiştir. Ürüne kanlan karboksimetilselilozun serum-pulp ayrımını geciktirici etkisi olmuştur. Duyusal değerlendirme sonucu %1 oranında tuz kanlan örneklerin, diğer örneklere göre daha çok beğenildiği, kullanılan karboksimetilselülozun tadı olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Domates Suyu, Parçalama, Kalite, Kıvam, Askorbik Asit, Saklama, isleme. ra
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S.C. THESIS A RESEARCH ON THE TOMATO JUICE PROCESSING TOLINSEL DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr.Hasan FENERClOGLU Year : 1998, Sayfa : 26 Jury : Prof.Dr.Hasan FENERClOGLU Prof.Dr.AliALTAN : Yrd.Doç.Dr.ZemnERGÎNKAYA The aim of this research study vas to determine the effect of storage time and temperature and addition of carboxymeftylcellulose on composition and serum-pulp seperauon of pasteurised tomato ]uice obtained by cold and hot break applications. For this purpose the juice bottled in glass bottles of 250 ml -was subjected to pasteurisation at 90°C for 25 min. Tomato juice samples vere stored at room conditions for 9 months. Results shoved that, soluble solids content, pH and titcatable acidy remained unchanged. But ascorbic acid content of all samples decreased in time. Addition of 0.1% carboxymethycellulose shoved a decreasing effect on serum-pulp separation. Tomato juice samples containing 1% added salt vere more preferred by the panelists. Key voids : Tomato Juice processing, breaking, viscosity, quality, ascorbik acid, storage. IV