Matematik öğretmenlerinin EBA Akademik Destek sistemine yönelik deneyimleri
Mathematics teachers' experiences on EBA Akademic Support system
  1. Tez No: 770156
  2. Yazar: ZEYNEP KÜBRA OKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BUKOVA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması; 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, çeşitli illerde görev yapan 20 matematik öğretmeninin, Fatih Projesi kapsamında oluşturulan Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'nın içerisine entegre edilmiş 11. ve 12. sınıflar için geliştiren EBA Akademik Destek sistemiyle ilgili bilgi düzeylerini, kullanım durumlarını, bu sistem hakkındaki görüş ve deneyimlerini belirlemek ve elde edilen bulguları değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın yöntemi, nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yöntem olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında, görüşme tekniği, veri toplama aracı olarak da yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu, 3 bölümden toplam 27 soru ve alt sorulardan oluşmaktadır. Görüşmeler yapılırken veri kaybı olmaması için görüşmeler kayıt altına alınmış, sonrasında görüşmeler transkript edilmiştir. Verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizinden faydalanılmıştır. Örneklem seçiminin geniş tutulmasından ve çalışma verilerinin hızlı toplanmak istemesinden ötürü, veriler zoom programı üzerinden çevrimiçi olarak sağlanmıştır. Bu araştırmacının hem vakitten tasarruf sağlamasını hem de görüşme kayıtlarını daha rahat tutmasını sağlamıştır. Görüşmeler sonucunda ortaya konulan bulgular ışığında, katılımcıların büyük bir çoğunluğu teknoloji konusunda kendilerini yeterli gördüklerini belirtmişlerdir. EBA Akademik Destek sistemiyle alakalı öğretmenlerin çoğu hizmet içi eğitim aldığından, eğitimin faydalı olduğundan ve eğitimi hatırladıklarından bahsetmişlerdir. Sistemin kullanım sıklığı açısından da grubun homojen bir dağılım gösterdiği söylenebilir. Sistemi çok fazla kullanmayan öğretmenlerin ortak olarak bahsettikleri öğrencilerin sisteme karşı çok motive olmadıkları ve bu yüzden onların kullanmamasına bağlı olarak kendilerinin de çok fazla kullanmadıkları yönündedir. Katılımcılar sistemi genellikle konu pekiştirme ve ödevlendirme açısından daha fazla kullandıklarını belirtmişlerdir. En az kullanım amacı olarak ise görselleştirme ve konu anlatımından bahsedilmiştir. Katılımcılar bu görüşlerine paralel, sistem üzerinde en çok kullandıkları modül olarak hazır testler/test oluşturma ve ödev gönderme/ödev takibi olduğunu söylemişlerdir. Sistemin hiç kullanılmayan modülü olarak da etütler modülü başı çekmektedir. Sistemle ilgili birçok öğretmen sistemin avantajlarından bahsederken, dezavantajları konusunda sistem hakkında olumsuz bir görüş bildirmemişlerdir. Sistemin içerik bakımından yeterli olup olmadığı sorulduğunda, bütün katılımcılar sisteme eklenmesi gereken özellik veya özelliklerden bahsetmişlerdir. Ayrıca katılımcılar EBA Akademik Destek sistemini, EBA sistemine göre içerik bakımından ve kullanım kolaylığı açısından daha gelişmiş ve daha kullanışlı bulmaktadırlar. Öğretmenler genel olarak sistemin orta seviyeye hitap ettiği konusunda hem fikirdirler. Sonuç olarak; geliştirilen teknolojik eğitim materyallerinin eğitim-öğretim süreçleri içerisine entegrasyonunda hizmet içi eğitimin önemi ortaya çıkarken, bu tarz teknolojik yeniliklerin öğrenci başarısına olumlu bir katkı sunabileceği görüşü ortaya çıkmıştır. Eğitim sistemlerine uygun hale getirilen teknolojik materyallerin, eğitim süreçleri esnasında toplanan öğretmen görüşleri, bu gibi sistemlerin olumlu anlamda kendilerini revize edebilmeleri ve çeşitlenebilmeleri açısından önem arz edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis work; In the 2021-2022 academic year, 20 mathematics teachers working in various provinces have knowledge levels and use cases related to the EBA Academic Support system, which is integrated into the Education Information Network (EBA) created within the scope of the Fatih Project, which is developed for 11th and 12th grades, This study was carried out to determine their opinions and experiences about this system and to evaluate the findings. The method of this study was determined as the phenomenological method, one of the qualitative research designs. Interview technique was used in data collection, and semi-structured interview form was used as data collection tool. The interview form consists of 27 questions and sub-questions in 3 parts. During the interviews, the interviews were recorded to avoid data loss, and then the interviews were transcribed. In the analysis of the data, descriptive analysis and content analysis were used. Due to the wide sample selection and the desire to collect the study data quickly, the data were provided online via the zoom program. This enabled the researcher to both save time and keep the interview records more easily. In the light of the findings revealed as a result of the interviews, the majority of the participants stated that they considered themselves competent in technology. Most of the teachers related to the EBA Academic Support system mentioned that they received in-service training, that the training was beneficial and that they remembered the training. In terms of the frequency of use of the system, it can be said that the group has a homogeneous distribution. Commonly mentioned by the teachers who do not use the system much is that the students are not very motivated towards the system and therefore they do not use it too much, depending on the fact that they do not use it. Participants stated that they generally use the system more in terms of subject reinforcement and assignment. Visualization and subject narration were mentioned as the least purpose of use. In parallel with these views, the participants said that the modules they use most on the system are ready-made tests/test creation and homework submission/homework tracking. As the never used module of the system, the studies module takes the lead. While many teachers about the system talked about the advantages of the system, they did not give a negative opinion about the disadvantages of the system. When asked whether the system is sufficient in terms of content, all participants mentioned the feature or features that should be added to the system. In addition, the participants find the EBA Academic Support system more advanced and more useful in terms of content and ease of use compared to the EBA system. Teachers generally agree that the system addresses the intermediate level. As a result; While the importance of in-service training has emerged in the integration of the technological education materials developed into the education-teaching processes, the opinion that such technological innovations can make a positive contribution to student success has emerged. The opinions of the teachers gathered during the educational processes of the technological materials made suitable for the education systems can be important in terms of the positive revision and diversification of such systems.