Çalışma koşullarının beyaz yakalı çalışanların iş tatmini ve işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisi: Kişilik özellikleri açısından bir değerlendirme
The effect of working conditions on job satisfaction and intention to leave of white collar employees: An evaluation in terms of personality traits
  1. Tez No: 770180
  2. Yazar: DUYGU YÜZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bireylerin kişiliğinin ve değer sistemlerinin oluşmasını; yaşamın ilk yıllarından itibaren aile, içinde bulunulan çevre ve toplum, yaşanılan dönem ve bu dönemdeki olaylar etkilemektedir. Kişilik özellikleri ise, insanların farklı durumlarda tutarlı davranmasını sağlayan kalıcı nitelikler veya özellikler olarak tanımlanmaktadır. İşgörenlerin hayatlarının büyük bir çoğunluğunu geçirdikleri çalışma ortamlarındaki çalışma koşulları, İş Terimleri Sözlüğü'ne göre,“çalışma saatleri, fiziksel yönler, yasal haklar ve sorumluluklar, örgüt kültürü, iş yükü ve eğitim gibi çalışma ortamını ve iş yerindeki emeği etkileyen mevcut tüm koşulları ifade eder”. Örgütsel davranışla ilgili en önemli tutumlardan biri, bireyin işine yönelik geliştirdiği tutumlar olarak ifade edilen iş tatminidir. İşyerlerinde kendi kişiliğini ve değerlerini yansıtan bireyin, performansı, iş tatmini ve verimliliği; yaptığı iş, çalıştığı ortam ve kişiler uyumlu ise artacak işten ayrılma niyeti ise azalacaktır. Bu sonuç, bireyin çalıştığı örgüte olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Bu çerçevede kişilik özellikleri açısından beyaz yakalı çalışanların çalışma koşullarının iş tatmini ve işten ayrılma niyetleri üzerine etkisi; bu çalışmada incelenmekte ve kuramsal olarak temellendirilen bu kavramlara görgül bir destek sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The formation of individuals' personality and value systems; From the first years of life, the family, the environment, the society, the period and the events in this period affect it. Personality traits, on the other hand, are defined as permanent qualities or qualities that enable people to exhibit consistent behaviors in different situations. According to the“Business Dictionary”, the working conditions in the working environments where the employees spend most of their lives,“refer to all existing conditions that affect the working environment and the labor in the workplace, such as working hours, physical aspects, legal rights and responsibilities, organizational culture, workload and education”. One of the most important attitudes in terms of organizational behavior is job satisfaction, which is expressed as the attitudes that an individual develops towards his/her job. If the job, work environment and people of the individual reflecting his/her personality and values in the workplace are compatible, the performance, job satisfaction and productivity of the individual will increase and the intention to leave the job will decrease. This result will contribute positively to the organization in which the individual Works. In this context, the effect of working conditions of white-collar employees on job satisfaction and intention to leave in terms of personality traits; This study examines and provides empirical support for these theoretically grounded concepts.