Elektrolize suyun tavuk karkaslarında mikrobiyal yük ve fizikokimyasal özellikler üzerine etkisi
Effect of electrolyzed water on microbial load and physicochemical properties in chicken carcasses
- Tez No: 770206
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, tavuk karkaslarında mikrobiyal yük ve fizikokimyasal özellikler üzerine elektrolize suların (kuvvetli asidik ve hafif asidik) etkileri belirlenmiştir. Tavuk kesimhanesinde kesim hattında mevcut kimyasal dekontaminasyon çözeltisi (klor dioksit) uygulanan tavuk karkasları kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Örneklerin 1. ve 7. günlerde; nem, protein, yağ, kül, pH, renk, thiobarbitürik asit (TBA) miktarı, mikrobiyolojik karakteristiklerini belirlemek amacıyla da; toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB), toplam koliform grubu bakteri, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Campylobacter spp. ve Salmonella spp. analizleri yapılmıştır. Uygulamada kullanılan çözeltilerin pH, ORP (Oksidasyon Redüksiyon Potansiyeli) ve ACC (Mevcut Klor Konsantrasyonu) değerleri de belirlenmiştir. Tavuk karkaslarının ortalama nem, protein, yağ ve kül içeriklerinin sırasıyla; %75.12-75.34, %21.44-21.84, %1.06-1.18 ve %1.19-1.27 arasında olduğu belirlenmiştir. Dekontaminasyon çözeltileri ile muamele edilen tavuk karkaslarının ortalama pH değerlerinin 6.19-6.32 arasında değiştiği belirlenmiştir. Örneklerin TBA miktarlarının 0.07-0.23 mg malonaldehit/kg arasında değiştiği belirlenirken, en düşük TBA miktarları hafif asidik elektrolize su ve klor dioksit uygulanan örneklerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of electrolyzed water (strongly acidic and slightly acidic) on microbial load and physicochemical properties of chicken carcasses were determined. Chicken carcasses, which were treated with chemical decontamination solution (chlorine dioxide) on the slaughter line in the chicken slaughterhouse, were used as the control group. On the 1st and 7th days of the samples; In order to determine moisture, protein, fat, ash, pH, color, thiobarbituric acid (TBA) values and microbiological characteristics; total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), total coliform bacteria, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Campylobacter spp. and Salmonella spp. analyzes were made. The pH, ORP (Oxidation Reduction Potential) and ACC (Available Chlorine Concentration) values of the solutions used in the application were also determined. The average moisture, protein, fat and ash contents of chicken carcasses were determined between 75.12-75.34%, 21.44%-21.84%, 1.06%-1.18% and 1.19%-1.27%, respectively. It was determined that the mean pH values of chicken carcasses treated with decontamination solutions ranged from 6.19 to 6.32. While the TBA values of the samples were determined to vary between 0.07-0.23 mg malonaldehyde/kg, the lowest TBA values were determined in the samples that were treated with slightly acidic electrolyzed water and chlorine dioxide.