Ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki sorumluluk düzeylerinin belirlenmesi
Determining the responsibility levels of students attending highschools in the distance education period
  1. Tez No: 770236
  2. Yazar: YUNUS KASAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanlar toplumsal bir yapı içerisinde dünyaya gelirler ve hayatlarını çevresinde bulunan diğer insanlarla etkileşim halinde devam ettirirler. Bu etkileşim insanın varlığını devam ettirdiği sürece devam etmektedir. Bu etkileşim toplumsal bir yapının ürünüdür. Bireyin toplum içinde yaşamını devam ettirebilmesi için toplumsallaşması gerekmektedir. Toplumsal yapı içerisinde bireyin sorumlu olduğu görevleri, tutum ve davranışları bulunmaktadır. Bireyin kendisine, ailesine, arkadaşlarına, komşularına, öğretmenlerine, çevresindeki insanlara, bitkilere, hayvanlara; kısacası içinde bulunduğu doğaya ve çevresine karşı sorumlulukları vardır. Belirtilen bu sorumlulukların yerine getirilmesi öncelikle kişinin sorumluluklarının farkına varmasıyla sağlanabilir. Sorumluluklarının farkında olan birey sorumluluklarını yerine getirmek için çaba sarf edecektir. Sorumluluk, insanların toplu halde yaşamını sürdürdüğü toplum içinde önemli bir yere sahiptir. Ailede anne ve babalar, okulda ise öğretmenler çocuklarının sorumluluk sahibi bir birey olmalarını isterler ve çocuklarına sorumluluk kazandırmak için emek verirler. Çünkü sorumluluk sahibi bireylerin yetiştiği toplumlarda saygı, sevgi, hoşgörü, mutluluk, dürüstlük gibi kavramların yansıması sonucunda bireyler daha mutlu, toplum da daha huzurlu olur. Bu araştırmada, ortaöğretim kademesinde eğitim gören 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin sorumluluk düzeylerinin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, eğitim görülen alan ve evde bulunan öğrenci sayısı değişkenlerine göre farklılaşma olup olmadığına bakılmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2020-2021 öğretim yılında Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise bu okullardan seçilmiş olan öğrencilerden oluşmaktadır. Nicel araştırma deseninin benimsendiği araştırmada, betimsel model kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kaya ve Doğan tarafından geliştirilen, 13 madde ve 4 boyuttan oluşan“Öğrenci Sorumluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin sorumluluk türlerine yönelik puan ortalamalarının sıralaması yüksekten düşüğe doğru; okula katılım, farkındalık, derse katılım ve ödev bilinci şeklindedir. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde sınıf düzeyi açısından sorumlulukları incelendiğinde okula katılım, ödev bilinci ve farkındalık faktörlerine ilişkin anlamlı bir farklılaşma olmadığı, derse katılım faktöründe anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde yaşlara göre sorumlulukları incelendiğinde derse katılım, okula katılım, ödev bilinci ve farkındalık faktörlerine ilişkin anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde cinsiyet açısından sorumlulukları incelendiğinde okula katılım faktörüne ilişkin anlamlı bir farklılık olmadığı, derse katılım, ödev bilinci ve farkındalık faktörlerine ilişkin anlamlı bir farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde eğitim görülen alan açısından sorumlulukları incelendiğinde derse katılım, okula katılım ve ödev bilinci faktörlerinde anlamlı bir farklılık olmadığı, farkındalık faktörüne ilişkin anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde evde bulunan öğrenci sayısına göre sorumlulukları incelendiğinde derse katılım, ödev bilinci ve farkındalık faktörlerinde anlamlı bir farklılık olmadığı, okula katılım faktörüne ilişkin anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda bulgular doğrultusunda bazı öneriler geliştirilmiştir. Buna göre, öğrenci sorumluluğunu arttırmaya ilişkin kulüp ve bireysel çalışma faaliyetleri planlanabilir, farklı şehirlerde farklı demografik değişkenlere göre farklı sınıf düzeyindeki öğrencilere yönelik çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
People are born in a social structure and continue their lives in interaction with other people around them. This interaction continues as long as human beings exist, and this interaction is the product of a social structure. An individual must be socialized in order to survive in society. In the social structure, there are duties, attitudes and behaviors that the individual is responsible for. Of the individual; They have responsibilities towards themselves, their family, friends, neighbors, teachers, people around them, plants, animals and nature. The fulfillment of these responsibilities will be ensured primarily by the awareness of the individual's responsibilities. The individual who is aware of his responsibilities will make an effort to fulfill his responsibilities. Responsibility has an important place in the society where people live collectively. Parents in the family and teachers in the school want their children to be responsible individuals and they work hard to bring responsibility to their children. Because in the communities where responsible individuals grow up, as a result of the reflection of concepts such as respect, love, tolerance, happiness and honesty, individual and social peace, which is important for individuals and societies, is ensured.. In this study, it was examined whether the level of responsibility of 11th and 12th grade students studying at secondary education level differs according to the variables of gender, age, class level, area of ​​education and the number of students in the house. The universe of the research consists of students studying in high schools in the Sivas city center, in the 2020-2021 Academic Year. The research sample consists of students selected among the students attending those schools. The descriptive model was used in the study in which the quantitative research design was adopted. In order to determine the responsibility levels of the students, the“Student Responsibility Scale”consisting of 13 items and 4 factors developed by Kaya and Doğan was used. According to the research findings, the ranking of the average scores of the students for the types of responsibility is from high to low; school participation, achievement awareness, class participation and homework awareness. When the responsibilities of the students in terms of class level in the distance education process were examined, it was concluded that there was no significant difference in the factors of school participation, homework awareness and achievement awareness, and that there was a significant difference in the factor of participation in the lesson. When the responsibilities of the students in the distance education process were examined, it was determined that there was no significant difference in the factors of participation in the course, participation in the school, homework awareness and achievement awareness. When the responsibilities of the students in terms of gender in the distance education process were examined, it was determined that there was no significant difference in the factor of school participation, but there was a significant difference in the factors of participation in the course, homework awareness and success awareness. When the responsibilities of the students in terms of the field of education in the distance education process were examined, it was concluded that there was no significant difference in the factors of participation in the course, participation in the school and homework awareness, but there was a significant difference in the success awareness factor. When the responsibilities of the students according to the number of students at home during the distance education process were examined, it was concluded that there was no significant difference in the factors of attendance, homework awareness and achievement awareness, but there was a significant difference in the factor of school participation. As for the suggestions developed depending on the findings of the research; Club and individual study activities can be planned to increase student responsibility, studies can be carried out for students at different grades according to different demographic variables in different cities.