Multi-biomarker responses of heavy metals in fish species from İzmir bay
İzmir Körfezi'ndeki balık türlerinde ağır metallere karşı çoklu biyoişaretçi tepkileri
  1. Tez No: 770304
  2. Yazar: MUSTAFA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SUZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kimya, Marine Science, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İzmir Körfezi'nde balık türlerinin (Sparus aurata, Chelon labrosus, Diplodus vulgaris) organlarındaki metallerin biyobirikimini değerlendirmek için biyoişaretçiler (süperoksit dismutaz, katalaz, malondialdehit ve metallotiyonein) araştırılmıştır. Balıklar İç ve Dış Körfezlerden Kasım 2019, Kasım 2020 ve Mayıs 2021 olmak üzere 3 örnekleme döneminde toplanmıştır. Metal analizleri Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile, biyoişaretçi analizleri ise mikroplaka okuyucu ile yapılmıştır. Organlarda bulunan metal ve biyoişaretçi ölçümlerine bağlı olarak karaciğer ve solungaç dokularındaki seviyelerin kas dokularına göre daha yüksek olduğu gözlendi. İstatistiksel sonuçlara göre, tüm metal ve biyoişaretçi parametreleri için dokular arasında önemli farklılıklar bulundu. Ayrıca biyoişaretçilerin metal biyobirikimleri için anlamlı cevaplar verdiği belirlendi. Sağlık risk değerlendirmesine göre belirlenen metal seviyeleri eşik sınır değerlerin altında olmakla birlikte, yaşam boyu kanser riski için As seviyeleri dikkat edilmesi gereken limitlerde tespit edildi. Bu çalışma, biyoişaretçilerin ve metal konsantrasyonlarının birlikte kullanımının deniz ekosistemlerinin sağlık durumunu araştırmak için önemli bir araç olabileceğini ortaya koydu. Sonuç olarak, bu tez, daha sonraki araştırmalarda ilgili çalışma alanı için sağlam bulgular sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Biomarkers (superoxide dismutase, catalase, malondialdehyde and metallothionein) were investigated to evaluate the bioaccumulation of metals in the organs of fish species (Sparus aurata, Chelon labrosus, Diplodus vulgaris) in the İzmir Bay. The fish were collected from the Inner and Outer Bays in 3 periods, in November 2019, November 2020 and May 2021. Metal analyzes were carried out with Atomic Absorption Spectrometer and biomarker analyzes were made with a microplate reader. Depending on the metal and biomarker measurements found in the organs, the levels in the liver and gills tissues were observed to be higher than in the muscle tissues. According to statistical results, significant differences were found between tissues for all metal and biomarker parameters. In addition, it was determined that biomarkers responded significant answers for metal bioaccumulations. Although the metal levels determined according to the health risk assessment were below the threshold limit values, the As levels for the lifetime cancer risk were determined within the limits that should be considered. This study revealed that the combined use of biomarkers and metal concentrations can be an important tool for investigating the health status of marine ecosystems. In conclusion, this thesis will provide robust findings for its related study field.