Bireysel kariyer planlaması ve üniversite bölüm tercihleri arasındaki uyum: Bir üniversite örneği
Compatibility between individual career planning and university department preferences: A university example
  1. Tez No: 770386
  2. Yazar: MERVE HANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İYEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, amacı bireysel kariyer planlamasının keşif aşamasında yer alan üniversite öğrencileri ile okudukları bölüm arasındaki uyum ilişkisini incelemesidir. Bu çalışmada, hem öğrencilerin bireysel kariyer planlamasını etki eden faktörleri hem de kariyer uyum boyutlarının birbirleriyle olan ilişkisi incelenerek literatüre katkı sağlayacağı amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamı, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada, veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25 paket programında t-testi ve Anova analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, bireysel kariyer planlamasının ilk üniversite tercih uyumu düzeyleri yüksek olduğu göstermektedir. Ek olarak bireysel kariyer planlamasını etkileyen faktörleri kariyer uyum yeteneği üzerinde etkisi olmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte, araştırma bulguları kariyer uyum yeteneği ortalamalarının okudukları program türüne göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Mühendislik Fakültesi öğrencilerin İletişim Fakültesi öğrencilerine göre kariyer uyumunun daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun sebebi mühendislik mezunu öğrencilerin iletişim mezunu bireylere göre daha kolay iş bulmasından dolayı olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the compatibility relationship between university students who are in the exploration stage of individual career planning and the department they are studying. In this study, it is aimed to contribute to the literature by examining both the factors affecting students' individual career planning and the relationship between career adjustment dimensions. The scope of the research consists of students studying at Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Communication and Engineering. In the study, data were collected by questionnaire method. In the analysis of the data, t-test and Anova analyzes were used in the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25 package program. The results of the research show that individual career planning has a high level of first university choice fit. In addition, it has been determined that the factors affecting individual career planning have no effect on career adaptability. On the other hand, research findings have determined that career adaptability averages differ according to the type of program they study. It has been observed that the students of the Faculty of Engineering have a higher career adaptability than the students of the Faculty of Communication. The reason for this is thought to be because engineering graduates find jobs more easily than communication graduates.