Ratlarda fenitrotiyonun kardiyotoksik etkisi ve gallik asitin koruyucu rolü
Cardiotoxic effect of fenitrothione and protective role of gallic acid in rats
  1. Tez No: 797219
  2. Yazar: KÜBRA ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKÇE APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Patoloji, Biology, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Fenitrotiyon (FNT) geniş spektrumlu bir organofosfat insektisittir. Pirinç, tahıl, meyve ve sebzelerdeki zararlıları kontrol altına almak için tarımda kullanılır. Gallik asit (GA) polifenollerin tanen grubu üyesidir, güçlü bir antioksidandır ve oksidatif strese etkili bir koruyuculuk sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, sıçanın kalp dokusunda fenitrotiyonun sebep olduğu hasarın üzerinde gallik asitin ne gibi bir koruyucu rol üstlendiği araştırılmıştır. Bu çalışmada deney hayvanları kullanımındaki etik standart protokollerine uyulmuştur. Deney hayvanları 4 gruba ayrılmıştır. Bunlar; kontrol grubu, gallik asit (50 mg/kg/gün) uygulanan grup, fenitrotiyon uygulanan grup (32 mg/kg/gün) ve gallik asit ile fenitrotiyon uygulanan gruptur. Kimyasal maddeler deney hayvalarına günde bir kere olmak üzere gavaj yoluyla 28 gün boyunca verilmiştir. Deney hayvanlarına uygulama sonunda sıçan kalp dokularındaki malondialdehit (MDA) seviyeleri ve antioksidan aktiviteleri (GPx, CAT, SOD ve GST) çeşitli spektrofotometrik metotlatla olarak incelendi. Aynı zamanda gruplarda meydaha gelen histopatolojik değişiklikler ışık mikroskobu aracılığı ile görüntülendi. MDA seviyeleri, antioksidan enzim (süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon-S-transferaz) aktiviteleri incelendiğinde kontrol grubuyla gallik asit uygulanan gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. 4. hafta sonunda kontrol grubu ile fenitrotiyon uygulanan grup karşılaştırıldığında SOD, CAT, GPx ve GST enzim aktivitelerinde azalma gösterirken MDA seviyelerinde yükselme göstermiştir. Gallik asit fenitrotiyonun oluşturduğu oksidatif stresi azaltmıştır. Histopatolojik incelemelerde fenitrotiyon rat kalp dokusunda pek çok patolojik değişime yol açmıştır. Gallik asit ratın kalp dokusundaki patolojik değişiklikleri azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenitrothione (FNT) is a broad spectrum organophosphate insecticide. It is used in agriculture to control pests on rice, cereals, fruits and vegetables. Gallic acid (GA) is a tannin group of polyphenols, it is a powerful antioxidant and provides an effective protection against oxidative stress. In this thesis, the protective role of gallic acid on the damage caused by phenitrothion in the heart tissue of the rat was investigated. Ethical standard protocols in the use of these consumer experimental animals were followed. Experimental animals were divided into 4 groups. These; control group, gallic acid (50 mg/kg/day) administered group, phenitrothione administered group (32 mg/kg/day) and gallic acid and phenitrothione applied group. Chemical substances were given to the experimental animals once a day by gavage for 28 days. At the end of the application to the experimental animals, malondialdehyde (MDA) levels and antioxidant cells (GPx, CAT, SOD and GST) in rat heart tissues were examined by various spectrophotometric methods. At the same time, the histopathological changes that occurred in the groups were visualized by light microscopy aviation. MDA levels, antioxidant enzyme (superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase, glutathione-S-transferase) in general did not make any significant difference between the groups in the control and gallic acid groups. At the end of the 4th week, the control group and the phenitrothione administered group showed a decrease in SOD, CAT, GPx and GST enzyme activities, an increase was observed in MDA levels. It reduced the oxidative stress caused by gallic acid phenitrothiation. In histopathological examinations, phenitrothione caused many pathological changes in rat heart tissue. Gallic acid reduced the pathological groups in rat heart tissue.