CRISPR/Cas9 yöntemi ile hıyar mozaik virüs (CMV)'üne dayanıklı transgenik olmayan kavun genotipinin geliştirilmesi
Development of non-transgenic melon genotype resistant to cucumber mosaic virus (CMV) by CRISPR/Cas9 method
- Tez No: 770423
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
CmVPS41 geni bazı viral faktörlerin iletim demetleri boyunca taşınımında rol oynadığı biinmektedir. CMV tarımsal üretimde ciddi zararlanmalara yol açmakta ve birçok bitki familyası bu virüsün doğal konukçusu durumundadır. CMV floem boyunca bitkinin üst aksamlarına doğru taşınmaktadır. Bu çalışmada CmVPS41 geninin fonksiyonu CRISPR/Cas9 yöntemiyle ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla hedef bölgeye yönelik 2 tane sgRNA tasarlanmıştır. Golden Gate klonlama kullanılarak tek bir vektörde toplanan ekspresyon kasetleri Agrobacterium aracılığıyla aktarılmıştır. Doku kültüründe en uygun şartlar sürgün ortamı için 2.2 mg/L BAP ve 0.8 mg/L NAA olarak, köklendirme ortamı için ise 0.5 mg/L NAA olarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda yetiştirilen bitkilerde yapılan analizler sonucu ağırlıklı olarak delesyon şeklinde mutasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The CmVPS41 gene is known to play a role in the transport of some viral factors across vascular bundles. CMV causes serious damage to agricultural production and many plant families are natural hosts of this virus. CMV is transported along the phloem to the upper parts of the plant. In this study, Resistance melon lines was tried to develop creating loss of function mutants by the CRISPR/Cas9 method. For this purpose, two sgRNAs were designed for the target region. Expression cassettes collected in a single vector using Golden Gate cloning were transferred by Agrobacterium. Optimal conditions in tissue culture were determined as 2.2 mg/L BAP and 0.8 mg/L NAA for shoot medium and 0.5 mg/L NAA for root induction medium. At the end of the study, mutations were determined mainly in the form of deletion as a result of the analyzes made in the grown plants.