Robust approach of digital recovery 12 leads of ECG signal from the printed record
  1. Tez No: 770424
  2. Yazar: RAFAH HUSSEIN SHALLAL AL-JADDADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hastalar için yapılan birçok rapor ve tıbbi muayene vardır ve bu muayenelerin sonuçları kağıt üzerinde basılı olarak kayıt altına alınır. Elektrokardiyogram testi, insan kalbinin elektriksel aktivitesini kağıda basılmış 12 kurşun ile elektrik sinyali şeklinde kaydederek performansını değerlendirmek için elektrokardiyogram makinesi kullanılarak yapılan bu incelemelerden biridir. Bu basılı test esas olarak kardiyologlar tarafından çeşitli kalp hastalıklarının birincil teşhisini almak için kullanılır; ayrıca farklı hastane ve tıp merkezlerinde her iki cinsiyet için de büyük boyutta mevcuttur. Öte yandan, uzman bilgisayar sistemlerinin dijital tıbbi sinyalleri işleme ve analiz etme konusundaki artan yeteneği, dijital sinyale dönüştürdükten sonra bu testten yararlanma kapsamını genişletmiştir. Bu çalışmada, basılı kaydın renkli taranmış görüntülerinden 12 elektrotlu elektrokardiyogram elektrotlarının dijital olarak kurtarılması için yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Bu yaklaşım, aşağıdakileri içeren beş adım kullanılarak renkli taranan görüntüye uygulanır; elektrokardiyogramın dijital bir biçimini yeniden oluşturmak için ön işleme, elektrokardiyogram çizimlerinin etkili bölgelerinin çıkarılması, ızgara çizgisinin kaldırılması, boşluklarla temas edilmesi ve örnekleme filtrelenmiş görüntü ve taban çizgisi tespiti) önemli çözünürlüğe sahip sinyal. Ayrıca, bu yaklaşımla çeşitli elektrokardiyogram baskılı kayıtlar işlenebilir. Önerilen yaklaşım, çeşitli tiplerde dört basılı kayıt kullanılarak değerlendirilmiştir. Önerilen yaklaşımın performansı, aynı grafikte elde edilen ve orijinal sinyallerin görsel olarak incelenmesiyle niteliksel olarak değerlendirilir. Ayrıca, bu sinyallerin benzerliği, bazı standart değerlendirme ölçütleri kullanılarak nicel olarak değerlendirilir. Simülasyon sonuçları, yüksek doğruluk yüzdesi (%98) aşılarak elektrokardiyogram dijital verileri oluşturmak için önerilen dijital kurtarma yaklaşımının tutarlılığını ve sağlamlığını gösterir. ayrıca, kurtarılan sinyalin orijinal basılı sinyalle aynı grafik üzerinde çizilmesi, zaman ve genlikteki uyumun önemli bir yüzdesini görüntüler. Son olarak, bu çalışmada önerilen fikir, farklı morfolojilere sahip sınırsız dijital elektrokardiyogram veri bankasının yolunu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many reports and medical examinations that are conducted for patients and the results of these examinations are recorded in a printed format on paper. The electrocardiogram test is one kind of these examinations which is performed using electrocardiogram machine to evaluate the performance of the human heart by recording its electrical activity in a form of electrical signal with 12 leads that are printed on paper. This printed test is mainly used by cardiologists to take primary diagnosing of various cardiac diseases; also it is available with huge size for both genders in different hospital and medical centre. On the other hand, the growing ability of expert computer systems to process and analyze digital medical signals has expanded the scope of benefit from this test after converting it into a digital signal. In this study, a new approach for digital recovery of 12 lead electrocardiogram leads from the colour scanned images of the printed record has been proposed. This approach is applied on the colour scanned image using five steps including; pre-processing, extracting effective regions of electrocardiogram drawings, grid line removing, contacting blank spaces, and sampling filtered image and baseline detecting) to reconstruct a digital form of the electrocardiogram signal with significant resolution. Also, various types of electrocardiogram printed records can be processed by this approach. The proposed approach is evaluated using four printed records with various types. The performance of the proposed approach is evaluated qualitatively by visual inspection of the recovered and original signals in the same graph. Also, the similarity of these signals is evaluated quantitatively using some standard evaluation metrics. The simulation results view the consistency and robustness of the proposed digital recovery approach to generate electrocardiogram digital data with high percent of accuracy exceed (98%). also, plotting the recovered signal with the original printed signal on the same graph views significant percent of congruence in time and amplitude. Finally, the proposed idea in this study opens the way for unlimited bank of digitally electrocardiogram data with different morphologies.