Türkiye Selçukluları ve Beylikler Dönemi'nde Afyonkarahisar
Afyonkarahisar at Turkish Seljuks and Beyliks(Small Turkish Emirates) Periods
  1. Tez No: 227009
  2. Yazar: TALAT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Anadolu'nun Türkleşme süreci önemli bir tarihi olaydır. Bu süreçten Anadolu'nun kilidi konumunda bulunan Afyonkarahisar'da derin bir biçimde etkilenmiştir. Kentte birçok askeri ve siyasi hadise Selçuklu ve Beylikler Devrinde yaşanmıştır. Bununla beraber pek çok Türk topluluğu Afyonkarahisar'a gelerek yerleşmişlerdir. Tarihi süreç içerisinde bu yaşanan hadiseler özelde Afyonkarahisar'ı, genelde ise tüm Anadolu'yu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The period when the Turks slowly occupied Anatolia is a greatly important historical event. Afyonkarahisar, the city that played a key role during that time, has also benefited and influenced by that transformation. The city eyewitnessed many military and politic affairs in Seljuk and Beyliks period. Nonetheless many Turkish clans came and inhabited at Afyonkarahisar. During that process all these series of historical events affected Afyonkarahisar privately and also Anatolia in general.