İhracat sürecinde karşılaşılan sorunlar: Burdur ili Bucak ilçesi örneği
Problems encountered in the export process: The case of Bucak district of Burdur province
  1. Tez No: 770523
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÖZEKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gümrük İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Burdur ili Bucak ilçesinde faaliyet gösteren firmaların ihracat sürecinde karşılaştıkları sorunların belirlenmesi, işletmelerin bu sorunları çözmek için oluşturacakları stratejilerde önemli bir yere sahiptir. Araştırmanın yapılacağı bölgedeki işletmelerin, bu süreçteki durumlarının analiz edilmesi ve problemlerin tanımlanması ve çözüm önerileri en temel faktördür. Dış ticaret konusunda Burdur ili Bucak ilçesinde faaliyet gösteren firmalara uygulanan ilk bilimsel nitelikli çalışmadır. Çalışmaya katılan firmaların ihracat ile ilgilenen personelleri ile anket veri toplama yöntemi ile veriler toplanmış ve SPSS 26 programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Frekans analiziyle işletmelerin demografik özellikleri ile genel durumları hakkında bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen verilere istinaden yapılan analizler sonucunda, ihracat yapan firmaların yurtdışı pazarlara taşıma maliyetlerinin yüksek olması, yüksek enflasyon, gümrük tarifeleri ile ilgili sorunlar ve ülkeler arasında diplomatik sorunların en önemli karşılaştıkları sorunlar olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda işletmenin aile şirketi olup olmaması, kurumsallaşma sürecinde yönetim ile doğrudan ilgili olması sebebiyle ihracat sürecinde, karşılaşılan sorunların artırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Determining the problems encountered by companies operating in Bucak district of Burdur province in the export process has an important place in the strategies that businesses will create to solve these problems. The most basic factor is the analysis of the situation of the enterprises in the region where the research will be conducted, the identification of the problems, and the solution proposals in this process. It is the first scientific-qualified study applied to companies operating in Bucak district of Burdur province on foreign trade. The data of the companies participating in the study were collected with the person interested in exports by the survey data collection method and the data were analyzed using the SPSS 26 program. The analysis is based on data obtained as a result of exporting firms to foreign markets high transportation costs, high inflation, and tariffs between the countries with diplomatic issues and problems it has been found that the most important problems you encounter. As a result of the studies carried out, we see that the problems encountered in the export process increase due to the fact whether the enterprise is a family company or not, and is directly related to management in the institutionalization process.