Tam manyetik yükseltmeli sol ventrikül destek cihazının ın vitro dolaşımda düsük ve yüksek devirlerdeki çalışmasının hemoliz ve tromboz üzerine etkisi
In vitro comparison of PUMP speeds for hemocompatibility in fully magnetically levitated ventricular assist device
- Tez No: 770524
- Danışmanlar: DOÇ. DOĞAN EMRE SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Yıllar içinde LVAD'lerin hemokompatibilitesi gelişim göstermiştir. Bu in vitro deneysel çalışmada; LVAD dönüş hızının post-implant tromboz ve hemoliz'e etkisi bu süreçte yol gösterecek biyokimyasal belirteçler beraberinde araştırıldı. Sadece klinik dışı deneysel kullanım izni olan 10 adet daha önce kullanılmamış Heartmate III LVAD iki farklı grupta yüksek devir ve düşük devirde çalıştırılarak karşılaştırılması yapıldı. Çıkacak olan sonuçlar ile düşük BSA'lı ve pediatrik hastalarda düşük devirde güvenli olarak bu cihazların çalışmasının uygunluğunun gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: ASTM kılavuzuna uygun olarak bir LVAD kapalı döngü devresi kuruldu. Sağlıklı genç erişkin donörlerden alınan 1ü Taze Tam Kan ile bu devre 6 saat boyunca, 5 düşük devir ve 5 yüksek devir olmak üzere 10 farklı set ile çalıştırıldı. Bu 6 saat boyunca pompa parametreleri incelendi ve biyokimyasal parametreleri (Hemogram, LDH, INR, PT, aPTT, Fibrinojen, vWF:Ag, Kol:ADP, Kol:EPI, Prot C Akt ve ADAMTS13) değerlendirebilmek için kan örneklemeleri yapılarak laboratuvarda çalışıldı. Bulgular: Pompa parametreleri değişimi açısından düşük devir (n=5) ve yüksek devir (n=5) arasında ve grup içinde anlamlı fark saptanmadı. Rutin koagülasyon testleri, Fibrinojen düzeyi, Prot C aktivite düzeyi, vWF:Ag düzeyi, ADAMTS13 düzeyi, Potasyum ve Trombosit fonksiyonu testleri (Kol:ADP, Kol:EPI) için bakılan saate bağlı değişimler açısından, grup içi ve gruplar arasında devir açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). LDH saat bazlı değişim sonuçlarına bakıldığında ise 0. Saate göre 6.
Özet (Çeviri)
Objective: Hemocompatibility of LVADs has arisen in years. In this in vitro study, we looked at the effects of lowering LVADs RPM on thrombosis ve hemolysis, within blood markers. 10 brand new only for clinical use Heartmate III LVAD run and analyzed at lower and higher RPM groups. With this study, this devices may be safely used on low-BSA and pediatric patients. Materials and Methods: An LVAD mock circulatory system set up in terms of ASTM guidelines. 1 unit of fresh whole blood is donated by young healthy adult volunteers. And system run for 6 hours, in 10 different days with 10 brand new set and device, as (n=5) low RPM and (n=5) high RPM. For each hour pump parameter data noted and blood markers (CBC, LDH, INR, PT, aPTT, Fibrinogen, vWF:Ag, Col:ADP, Col:EPI, Prot C Activity, ADAMTS13) analyzed in laboratory. Results: For the pump parameters there was no statistically significant difference in and between groups. Routine coagulation tests, Fibrinogen, Prot C activity, vWF:Ag, ADAMTS13, Potassium levels and Platelet function tests (Col:ADP, Col:EPI) did not statistically differ for hourly changes in and between groups (p>0,05).