Prostat adenokanserli hastalarda tümör nekrozinis faktör alfa(tnf-alfa) gen polimorfizmi sıklığı
The frequency of tnf-alpha gene polymorphism among prostate cancer patients
- Tez No: 770525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Üroloji, Genetics, Urology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Sitokin genlerinin promotör bölgelerinde bulunan polimorfizmlerin, genin düzenlemesinde etkin rol oynayarak antitümör immün cevabın düzenlenmesi ve/veya tümör angiogenesisini etkileyerek prostat kanserinin oluşumunda etkili olabileceği düşünülmektedir. TNF- alfa proenfilamatuar etkisi bulunan bir sitokin olarak, promotör bölgesindeki –308 polimorfizminin genin ekspresyonunda değişiklik oluşturduğu in vitro çalışmalar ile gösterilmiştir. Farklı populasyonlarda TNF-alfa –308 A/G polimorfiziminin prostat kanserinin oluşumunda yatkınlık oluşturduğu bildirilmiştir. Materyal ve Metod; Biz bu çalışmamız da Şişli Etfal ve Kartal Devlet Hastenelerine baş vuran (n=99) prostat kanserli olgunun periferik kanlarından DNA'larını izole ettik. Özgün primerler ile istenilen bölge PCR yapılarak çoğaltıldı. PCR ürünlerine, NcoI enzim kesimi yapıldı %3lük jelde yürütülerek UV altında görüntülendi. TNF-alfa 308 A/G polimorfizminin varlığı aynı kondüsyonlarda kontrol grubu içinde (n=89) belirlendi. Sonuçlar; Prostat kanserli hastalar için genotype AA;12.1 %(n=12), AG; 41.4%(n=41), GG; 46.5%(n=46), kontrol grubu için AA genotipi; 10.1%(n=9), AG; 30.3%(n=27), GG; 59.6%(n=53) olarak bulundu.Kontrol grubundan ve prostat kanserli olgulardan elde edilen sonuçların istatistiksel analiz ile anlamlılığı sorgulandı. İstatistiksel analizler, SPSS programında Wilcoxon Signed Ranks test kullanılarak yapıldı ve prostat kanseri oluşumunda GG genotipinin bu hastalığa yatkınlık oluşturduğu (p=0.016 Asymp. Sig. 2-tailed) belirlendi. Karar ; Sonuçlarımıza göre TNF-alfanın AA genotipi, Türk toplumunda prostat kanser gelişimi ile istatistiksel olarak anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Introduction:Many cytokines have been found to related with development of different type of tumor. Especialy promoter region polymorphism of these group of cytokines thought to be effects on antitumor immune response rearrengement and/or tumor angiogenesis. Tumor necrosis factor-alpha (Tnf-alpha) is one of the pro-inflammatory cytokines and it has -308 promoter region A/G polymorphism. This polymorphism has been shown to affect expression level of gene in vitro analysis and also in different population based study Tnf-alpha -308 polymorhism was associated with the development of prostate cancer.Therefore we analysed this polymorphism in prostate cancer and in control group for the Turkish population. Material and Methods: In this study, DNA was obtained from periferial blood samples of prostate cancer patients (n=99) and control healty males (n=89). Tnf-alpha -308 promoter region were amplified by using specific primers and PCR. These PCR products were digested with NcoI restriction enzymes. Restricted fragments then run in the 3% agorose gel and viewed under the UV light. Results: For prostate cancer patients genotype AA;12.1 %(n=12), AG; 41.4%(n=41), GG; 46.5%(n=46) and for the control group AA; 10.1%(n=9), AG; 30.3%(n=27), GG; 59.6%(n=53). Statistical analysis were performed by Wilcoxon Signed Ranks test in SPSS for windows.. Conclusion: Our results suggest that AA genotype of Tnf-alpha is significantly important for the development of prostate cancer for Turkish population