Organik ürünlerin satın alma davranışında ağızdan ağıza iletişimin rolü
The role of word of mouth in purchasing behavior of organic products
  1. Tez No: 770575
  2. Yazar: BURCU AKŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ESRA DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı; organik ürünlerin satın alma davranışında ağızdan ağıza iletişimin rolü incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; 2022 yılı Ocak ayı içerisinde Ege bölgesi'nde organik ürün satın alan 18 yaş üzerinde, araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 577 tüketiciye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; organik ürün satın almada ağızdan ağıza iletişimin rolünü belirleyen tüm boyutların yüksek düzeyde etkili olduğu ve bu boyutların birbirleri ile pozitif yönlü ilişkiler içerisinde oldukları belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyet ve medeni durum dışında ele alınan değişkenler, yaş, çocuk sahibi olma durumu, eğitim durumu, meslek ve gelir durumu değişkenlerine göre organik ürünlerin satın alınmasında ağızdan ağıza iletişimin rolünün farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buradan farklı yaşlarda bulunan, çocuk sahibi olan veya olmayan, farklı eğitim ve gelir düzeyinde bulunan ve farklı meslekler yapan katılımcılarda organik ürünlerin satın alınmasında ağızdan ağıza iletişimin rolünün farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the role of word-of-mouth communication in the buying behavior of organic products. The questionnaire form prepared in accordance with the purpose was applied to 450 consumers over the age of 18 who purchased organic products in the Aegean Region in January 2022 and who voluntarily agreed to participate in the study. As a result of the research; It has been determined that all dimensions that determine the role of word of mouth communication in purchasing organic products are highly effective and these dimensions are in positive relations with each other. It has been determined that the role of word of mouth communication in the purchase of organic products differs according to the variables, age, having a child, educational status, occupation and income status, except for gender and marital status of the participants. From this, it was concluded that the role of word of mouth communication in the purchase of organic products differs in the participants of different ages, with or without children, with different education and income levels and different occupations.