Key success factors of airline-within-airline model: A qualitative study using the examples of Qantas, Singapore, and Lufthansa Airlines
Hava yolu içerisinde hava yolu iş modelinin başarı faktörleri: Qantas, Singapur, Lufthansa Hava yolları örneklerini inceleyerek nitel bir çalışma
  1. Tez No: 770803
  2. Yazar: NUR AKBIYIK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hava yolu içerisinde hava yolu iş modeli, havacılıkta ortaya çıkan yeni bir stratejik uygulama olarak literatüre geçmiştir. Bayrak taşıyıcı hava yolları, agresif rekabet koşulları, değişen pazar şartları, maliyetiyetin düşürülmesi, farklı yolcu segmentlerinin ihtiyaçlarına ve taleplerine uygun ürün sunulabilmesi, etkin ve etkili bir filo, uçuş ağı ve insan kaynakları politikaları izlenebilmesi amaçları ile düşük ücretli hava yolları ile rekabet edebilecek kimlikte markalar ile pazarda var olmaya başlamıştır. Dünyada uygulanan örnekleri içerisinde en uzun süreli olan Qatar Hava yolları, bir çok marka ile etkili bir performans sergileyen Singapur Hava yolları ve Avrupa'da bir çok alt marka ile operasyonlarını yürüten Lufthansa Hava yolları incelenmiştir. Başarılı örnekler yanında varolup şimdi sonlandırılmış bir çok örnek de vardır. Bu bağlamda, bu iş modelinin sürdürülebilir ve başarılı olabilmesi için hangi faktörler söz konusudur sorusuna cevap arayarak, bir prospektüs niteliğinde olabilmesi hedeflenen başarı formülü yorumlanmıştır. Bu iş modeli, operasyonel ve yönetim açısından oldukça zorlukları olan bir iş modeli olmakla beraber; belirlenen kriterler özelinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Yönetim anlayışındaki özerklik, bağımlı olduğu hava yolundan bağımsız bir uçuş ağı sunulması, ticari ve pazarlama stratejilerinin marka ile uyumlu olması, yolcuların talep ve ihtiyaçlarına uygun ürünler sunulması, düşük maliyetli hava yolları ile yürütülen derin rekabetin sonuçlarına uygun fiyatlandırma ve dolululuk oranları ile elde edilen daha iyi performans, sendika kısıtlarının ortaya çıkardığı sonuçların üstesinden gelinmesi, esneklik ve çevik aksiyonlar ile değişime uyum sağlanması, dijitalleşme, insan kaynakları politikalarının sahibi olan hava yolundan farklı şekilde yürütülmesi, maliyet avantajı sağlayacak tasarruf alanlarının değerlendirilmesi gibi konular bu başarı kriterleri içerisinde ele alınmaktadır. Özellikle sahibi olan hava yolu grubu ile markaların karışmasını ifade eden kanibalizasyon ve rekabet etkisi, bu iş modelinin başarısız olmasının en temel sebepleri olarak gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aviation has improved in all its dimensions with existing and new airline companies, and the growing competition has led airline companies to develop new strategies. The aviation industry has increasing potential in the LCC business model which is increasing the utilization of selected strategic decisions and threatening the sustainability of a number of legacy airlines. The AWA strategy is efficient as a useful strategic management tool for airlines to compete with LCCs and also to provide additional flexibility during dynamic changes and industry fluctuations. The response of legacy airlines to LCC challenges in the aviation industry is to create an AWA. This research has analyzed the success factors of this strategy, especially for a multi-brand strategy. The AWA strategy should be well-defined for group as a whole and also each brand under the same family. For this reason, the AWA model is a strategic response by FSCs to compete with LCCs. The AWA model enables FSCs to pursue a cost leadership or focus strategy by operating a portfolio of airlines in various market segments. After creating new AWA under the same group, it has been harder to manage dual- or multi-branding and also efficiency in terms of finance and productivity. For this reason, dynamic KPIs detection which are suitable with selected strategies and analysis management are critical for a success formula. Autonomy, network structure, commercial and marketing strategies, product and services, cost efficiency, revenue opportunities, flexibility, agile management, digitalization, human resources policies, union restrictions can be defined as success factors of the AWA strategy. On the other hand, cannibalization and competition can be named as the main reasons for the failure of this business model.