Sürdürülebilir istihdam açısından AB ve Türkiye'de işbaşı eğitimi: İşkur Samsun örneği
In terms of sustainable employmenton-the-job training in EU and Turkey: İşkur samsun case
  1. Tez No: 770814
  2. Yazar: RİFAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşgücü piyasasının verimli bir yapıya sahip olması ve dolaylı olarak ülkemizde katma değerli üretim sürecine geçilebilmesi için insan kaynağı altyapısı oluşturulmasında büyük önem arz etmektedir. Ekonomik büyümenin sürdürülebilir kılınmasının; sanayi ve hizmetler sektörlerinin toplam hasıladaki payının, toplam istihdamın içinde yüksek verimliliğe sahip istihdam oranının ve toplam üretim içerisinde yüksek katma değerli ürünlerin payının artmasına dayalı olduğu, iktisat tarihinde de kendine yer bulmuş bir gerçektir. Son dönemde istihdamda hızla kendine yer açan İşbaşı Eğitim Programları (İEP) ve emek piyasalarına etkisi sürdürülebilir bir istihdam modeli arayışında olan derinden etkilemektedir. Bu çalışma ile ülkemizde 2014 yılında yayınlanan Ulusal İstihdam Stratejisi ve Avrupa İstihdam Stratejisi çerçevesinde İşbaşı Eğitim Programları ve örnekleri incelenmiş 2023 istihdam hedeflerine ulaşmada işgücü piyasasının abluka altına almış İşbaşı Eğitim Programlarının rolü hakkında kestirimlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important for the establishment of the human resources infrastructure that the labor market has a productive structure and indirectly it can be passed to the value added production process in our country. Make economic growth sustainable; it is also true that in the history of economics it is a fact that the total revenue share of the industrial and service sectors is based on an increase in the share of highly efficient employment in total employment and the share of high value added products in total production. Jobs Education Programs (IEP), which has recently taken up its place in employment, and its impact on labor markets are deeply affecting the search for a sustainable employment model. This study assesses the workplace training programs and examples in the framework of the National Employment Strategy and the European Employment Strategy published in 2014 in our country. Estimates of the role of Occupational Training Programs, which are under the blockade of the labor market, in reaching the 2023 employment targets.