Coğrafi işaretli ürün deneyiminin ziyaretçi memnuniyeti ve davranışsal niyet üzerindeki etkisi: Siirt ilinde bir araştırma
The effect of geographical marked product experience on visitor satisfaction and behavioural intention: A research in Siirt city
  1. Tez No: 770878
  2. Yazar: MESUT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanları bir turistik yöreye ziyaret gerçekleştirme noktasında motive eden önemli unsurlardan birisi, turistik yörenin çekici unsurları olup bu çekici unsurlardan biri coğrafi işaretli ürünler olmaktadır. Nitekim bu ürünler, turistik yörenin diğer turistik destinasyonlardan farklılaşmasını ve kendi destinasyon markasının ortaya çıkmasını sağlayan değerli varlıklardır. Bu çalışmada, Siirt iline turistik amaçlı ziyaret gerçekleştiren yerli turistlerin Siirt ilindeki coğrafi işaretli ürünlere yönelik deneyimlerinin ziyaretçi memnuniyetleri ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında nicel araştırma yönteminden faydalanılmış ve anket tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda, Siirt iline 10 Şubat 2022 ile 10 Mayıs 2022 tarihleri arasında turistik ziyarette bulunan, Siirt ilinde coğrafi işaretli ürün deneyimi yaşayan, okuryazar olan, fikirlerini beyan etmeye yetkin olan, 18 yaşından büyük 353 yerli turist ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde, Siirt'teki coğrafi işaretli ürünlere ilişkin yerli turistlerin deneyimlerinin ziyaretçi memnuniyetlerini ve davranışsal niyetlerini anlamlı olarak, orta ve düşük düzeyde, pozitif yönlü ve kısmen etkilediği bulguları elde edilmiştir. Bununla beraber, araştırmada kullanılan değişkenlere katılımcıların vermiş oldukları yanıtların, çeşitli demografik özellikler bağlamında anlamlı biçimde farklılaştığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important factors motivating individuals to visit a touristic region is attractive elements of this touristic region, and one of these elements is geographical marked products. Hence, these products are valuable assets of the touristic region providing the region differentiate from other touristic destinations and its own destination brand might emerge. Within the scope of this study, it is aimed to investigate the effect of geographical marked product experiences of domestic tourists visiting Siirt for touristic purpose on their visitor satisfactions and behavioural intentions. In the study, quantitative research method was benefited, and survey technique was used. In this regard, a survey was conducted on 353 domestic tourists who visited Siirt city between 10th February 2022 and 10th May 2022 for touristic purposes, had geographical marked product experience in Siirt city, are literate, are competent in expressing own opinions, and are in the age more than 18. As the result of the research, it is found that domestic tourists' experiences towards Siirt's geographical marked products have significant, middle and low-level, positive and partial effect on visitor satisfaction and behavioural intention. Furthermore, the finding that responses of participants for variables used in the research are significantly different according to various demographical features, was reached.