Erzincan cimin üzümü çekirdek ekstraktının anti-alzheimer potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of anti-alzheimer potential of Erzincan cimin grapes seed extract
- Tez No: 770979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEMİR TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlarda ortalama yaşam süresinin artması güzel bir gelişme olmakla birlikte beraberinde yaşlanmaya bağlı hastalıkların artmasına yol açmıştır. İleri yaşta görülen demansın 2/3'ünden sorumlu olan Alzheimer'ın sebebi bilinmemekle beraber hastalığın tedavisi de yoktur. Bu yüzden bilim insanları AH'yi engelleyecek alternatif yollara yönelmiştir. Bu çalışmamızda Vitis vinifera'nın bir alt türü olan ve Erzincan'da endemik yetişen Cimin Üzümü çekirdek ekstraktının anti Alzheimer potansiyelinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Erzincan Cimin Üzümü Çekirdeğinin sulu ekstresi in vitro Alzheimer modeli olan SH-SY5Y hücre kültürüne uygulanmıştır ve toksisitesine karşı nörokoruyucu etkisi araştırılmıştır. Hücre canlılığı testi için MTT ve LDH testi yapılmıştır. Apoptotik çekirdeklerin saptanması için Hoechts 33258 ile boyanıp incelenip floresan mikroskobu altında fotoğraflanmıştır. Ayrıca Asetilkolinesteraz aktivitesi ölçülmüştür. Elde edilen bulgular Cimin üzümü çekirdeğinin sulu ekstresinin toksisitesine karşı hücre canlılığını artırıp antioksidan kapasiteyi destekleyerek nörokoruyucu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in average life expectancy in humans is a good development, but this has led to an increase in diseases related to aging. The cause of Alzheimer's, which is responsible for 2/3 of dementia seen in advanced age, is not known, but there is no cure for the disease. Therefore, scientists have turned to alternative ways to prevent AD. In this study, the anti-Alzheimer potential of Cimin Grape seed extract, which is a subspecies of Vitis vinifera and grows endemically in Erzincan, was evaluated. Aqueous extract of Erzincan Cimin Grape Seed was applied to SH-SY5Y cell culture, an in vitro Alzheimer's model, and its neuroprotective effect against toxicity was investigated. MTT and LDH test were performed for cell viability test. In order to detect apoptotic nuclei, they were stained with Hoechts 33258, examined and photographed under a fluorescent microscope. Acetylcholinesterase activity was also measured. The findings showed that the aqueous extract of Cimin grape seed is neuroprotective against toxicity by increasing cell viability and supporting antioxidant capacity.