Karamadazı ve yöresinin (Kayseri-Yahyalı) jeolojisi, petrografisi ve maden olanakları
Geology, petrography and mineral posibilities of Karamadazı (Kaysei-Yahyalı) and around
- Tez No: 77111
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ KARAMADAZI VE YÖRESİNİN (YAHYALI- KAYSERİ) JEOLOJİSİ, PETROGRAFİSİ VE MADEN OLANAKLARI YELDA YEŞİM YÜKSEK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI Danışman : Prof. Dr. Fikret İŞLER Yıl : 1996,Sayfa :75 Jüri : Prof. Dr. Fikret İŞLER : Prof. Dr. Servet YAMAN : Yrd. Doç. Dr. Osman PARLAK Kayseri iline bağlı Yahyalı ilçesinin kuzeybatısındaki Karamadazı köyü ile dolaylarını kapsayan, Kayseri L34 C1,C4 paftaları içinde yer alan sahada jeolojik ve petrografik çalışmalar yapılmıştır. Alanın 1/25 OOO'lik jeoloji haritası yapılmış ve sahada yüzeyleyen granitik kayaçların petrografik özellikleri ve bu kayaçların çevrede oluşturdukları dokanak ilişkileri ile yan kayaç içerisinde oluşabilecek maden olanaktan detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sahada en yaşlı birimi Devoniyen yaşlı kalkşistler, kuvars-muskovit-kalkşist oluşturur. Daha sonra Karbonifer yaşlı kuvars şist, kuvars-kalsit-klorit şistler ile fillatlar gelmektedir. Üzerine uyumlu olarak Permiyen yaşlı yeniden kristallenmiş kireçtaşları gelir. Kireçtaşları mağmatik ve metamorfik kayaların dokanağında mermerleşmiştir, yer yer de skarn oluşmuştur. Bunların üzerine sırasıyla Jura (?) yaşlı dolomitik kireçtaşları, Paleojen-Eosen-Oligosen yaşlı derinlik kayaçları olan ve stok biçiminde, uyumlu granit, granofir, granodiyorit, diyorit, Miyosen yaşlı olivinli bazalt, spilit ve en genç birim olarak Kuvaterner yaşlı yamaç molozu gelmektedir. Anahtar Kelimeler : Granit, Petrografi, Skarn, Karamadazı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS GEOLOGY, PETROGRAPHY AND MINERAL POSIBILITIES OF KARAMADAZI AND AROUND (KAYSERİ-YAHYALD, YELDA YEŞİM YÜKSEK DEPARTMENT OF GEOLOGY ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Fikret İŞLER Year : 1996, Pages : 75 Jury : Prof. Dr. Fikret İŞLER : Prof. Dr. Servet YAMAN : Yrd. Doç. Dr. Osman PARLAK The researches related to geology, petrography and mineralization were done in the area under investigation where is located village of Karamadazi and around in Kayseri L34 C1,C4, nortwest part of Yahyalı town of Kayseri city province. 1/25 000 scale geological map of study area was prepared and the granite rocks out croppin in the area were examined from the petrographic point of view. The oldest units exposed in the study area are Devonian aged calcschists and then Carboniferous aged quartz schists, quartz-calcite-clorite schists with fillat, Permian aged new cristalized limestones. This limestones were be marble near the magmatic and metamorphic rocks. There were some scarn in the area. Jurassic aged dolomite limestones, Paleogene-Eocene-Oligocene granite, micro granite, granodiorite, diorite, Miocene aged bazalts with olivine, spilites and slope fragments- alluvium in Quaterner age overlie the oldest units with angular unconformity. Key Words : Granite, Petrography, Scam, Karamadazı n