From humanitarian intervention responsibility to protect: Bosnia and Syria as case studies
İnsani müdahaleden koruma sorumluluğuna: Bosna ve vaka çalışmaları olarak Suriye
- Tez No: 771117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ERKER AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsani Müdahale teorik olarak çok asil bir doktrin olarak kabul edilebilirken, İnsan acısını hafifletmek ve fedakarlığı teşvik etmek için, bu çalışma onun uygulamasını incelemek için tasarlanmıştır. Tarih boyunca, Charter öncesi dönemden başlayarak, uluslararası ilişkilerin BM Şartı ve uluslararası hukuk tarafından yönetildiği, çalışmanın kapsamını anlamayı amaçlamaktadır. ve HI doktrinindeki Koruma Sorumluluğu normuna geçişin boyutu, bunu yaparken çalışma, Bosna savaşı ile Suriye iç savaşını analiz edecek ve karşılaştıracaktır. ilkinin HI uygulamasının gayri meşru kabul edildiği ve ikincisi, R2P normunun kabul edilmesinden sonraydı, bu karşılaştırma yoluyla çalışma Meşruiyet, uygulama açısından doktrine dokunan değişiklik ve gelişmeleri keşfetmek ve sonuçlar. Çalışma aynı zamanda devletleri harekete geçmeye sevk eden güdü ve niyetleri de sorgulayacaktır. diğer devletin iç işlerine müdahale etmek ve davaya müdahalenin yapılıp yapılmadığını tespit etmek çalışmalar aslında insancıldı ya da ulusal çıkarlara ve stratejik manevralara hizmet ediyorsa harika güçler.
Özet (Çeviri)
While Humanitarian Intervention can be considered theoretically a very noble doctrine that seeks to alleviate human sufferance and promotes altruism, this study is designed to examine its practice throughout history, starting from the pre-Charter era until the present time in which international relations are ruled by the UN Charter and international law, the study aims to understand the scope and extent of the shift in HI's doctrine into the Responsibility to Protect norm, in doing so the study will analyse and compare the Bosnian war and the Syrian civil war, while taking into consideration that the first one occurred when HI practice was considered illegitimate and the second one was after the adoption of the R2P norm, through this comparison, the study will discover the changes and developments that touched the doctrine, in terms of legitimacy, practice and outcomes. The study will also interrogate the motives and intents that prompts states to intervene in other state's internal affairs and to establish whether the interventions in the case studies were in fact humanitarian or if they served national interests and strategic manoeuvres of great powers.