Levels and barriers to supply chain integration a survey on Ulker: A food and beverages company in Turkey
Tedarik zinciri entegrasyonunun seviyeleri ve engelleri Ülker üzerine bir araştırma: Türkiye'de bir yiyecek içecek firması
  1. Tez No: 771116
  2. Yazar: MERİEM NEKAA
  3. Danışmanlar: DR. BELLA GULSHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülker, içecek ve gıda üreten ve 100'den fazla ülkeye ihracat yapan küresel bir Türk şirketidir. Sektörün her alanında en verimli firma olmak, operasyonel verimlilik çalışmalarıyla ürün kalitesini artırmak ve üretim maliyetlerini düşürmek, satış giderlerini düşürerek verimlilik ve verimliliği artırmak Ülker'in verimlilik hedefleri arasında yer alıyor. Bu araştırmanın amacı, Ülker içecek ve gıda üreticileri ile yurtdışı ihracatçılar arasında çeşitli firmalara tedarik zinciri entegrasyonu engellerinin mevcut seviyelerini belirlemektir. Çalışma tasarımı, farklı boyut kavramlarını ve tedarik zinciri entegrasyonu engellerini kapsayan bir anketten oluşmaktadır. Çalışma, firmalarının karar verme prosedürlerinin Ülker firması ile tutarlı olduğunu ve şirketin tedarik zinciri yönetimini güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Çalışmada verilen tablolara göre çalışmadaki tüm değişkenler en üst düzeydedir. Zayıf bir entegrasyon seviyesi, genel süreçleri etkileyen gecikmiş bir tedarik zinciri entegrasyon süreci ile sonuçlanacaktır. Son olarak, SCI'nin bir boyutu, işbirliğine dayalı ikmal tahmininin de çalışmada, Ülker Şirketi ile distribütörleri arasında üzerinde anlaşmaya varılan bir kavram ortalama değeri olarak kabul edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ülker is a global Turkish corporation that manufactures beverages and foods and exports to over 100 countries. Ülker's productivity goals include being the most productive firm in all areas of the industry, improving product quality and lowering manufacturing costs through operational efficiency initiatives, and increasing efficiency and productivity by lowering sales expenses. The purpose of this research is to determine the current levels of supply chain integration obstacles between Ülker beverage and food makers and overseas exporters to various firms. The study design consists of a questionnaire that covers the different notions of dimension and supply chain integration obstacles. The study finds that their firms' decision-making procedures are consistent with the Ulker company and strengthen the company's supply chain management. According to the given tables in the study, all of the variables in the study are of the highest level. A poor level of integration would result in a delayed supply chain integration process, affecting overall processes. Finally, one dimension of SCI demonstrates collaborative replenishment prediction is also acknowledged in the study as an agreed concept mean value between Ulker Company and its distributors.