Yönetim kurulu üyelerinin demografik özelliklerinin işletme performansı algısı üzerine etkisi
The effect of demographic characteristics of the members of the board of directors on perception of business performance
  1. Tez No: 771130
  2. Yazar: YUSUF YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde, şirketlerin olmazsa olmaz bir parçası haline gelen kurumsal yönetimin en önemli şirket içi mekanizmasını ise yönetim kurulunun oluşturduğu bilinmektedir. İşletmelerin, üst yönetim ve işletme faaliyetlerinin sürekli kontrolünü sağlayabilmelerine aracı olan yönetim kurulu, bütün yetkilere sahip bir organdır. Yönetim kurulunda işletmelerin geleceği için hayati önem taşıyan kararlar alındığından, yönetim kurulu üyelerinin seçiminin şirketlerin başarısında önemli rol oynadığı aşikardır. Bu nedenle yönetim kurulu üyelerinin seçiminde yaş, cinsiyet, uyrukluk, tecrübe, bağımsızlık durumu, eğitim durumu gibi demografik özellikler ön plana çıkmaktadır ve çalışmamızın konusunu oluşturan unsurlardan biri olarak yerini almaktadır. Değişen ve dönüşen dünyada firmaların rekabet edebilme yetenekleri ve yönetim faaliyetlerinin etkinliği birbirine paralel bir şekilde gelişmektedir. Bu nedenle, yönetim kurullarının yapısı, firmaların finansal performanslarına doğrudan etki edebilmektedir. Bu nedenle hissedarların işletmeyi yönetmek adına görevlendirdiği yönetim kurullarının yapısının finansal performans göstergeleri üzerindeki etkisinin ölçülmesi ve ortaya konulması önemli bir husustur.
Özet (Çeviri)
Currently, it is known that the board of directors constitutes the most important internal mechanism of corporate governance, which has become an indispensable part of companies. The board of directors, which is an intermediary for enterprises to ensure constant control of senior management and business activities, is a body with all the powers. As decisions are taken in the board of directors that are vital for the future of enterprises, it is obvious that the election of board members plays an important role in the success of companies. For this reason, demographic characteristics such as age, gender, nationality, experience, independence status, educational status come to the fore in the selection of board members and take their place as one of the elements that make up the subject of our study. In a changing and changing world, the ability of companies to compete and the effectiveness of management activities are developing in parallel with each other. Therefore, the structure of the boards of directors can have a direct impact on the financial performance of firms. Therefore, it is an important issue to measure and reveal the impact of the structure of the boards of directors appointed by shareholders to manage the company on financial performance indicators.