Securitization of Islam in Ethiopia: Examining domestic trends and geopolitics
Etiyopya'da İslam'ın güvenliklendirilmesi: İç eğilimlerin ve jeopolitiğin incelenmesi
- Tez No: 771164
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Tarihsel olarak İslam'ın tehdit aracı olarak algılanması, günümüz Etiyopya'sının orta dağlık bölgelerindeki Hıristiyan seçkinlerin, Afrika Boynuzu'nun ezici çoğunluğu İslam toplumlarında bir Hıristiyan ulus-devleti yaratmaya çalıştığı ulus inşa projelerinin bir aracı olarak kullanıldı. Bu çalışma, yerel tezahürleri ve jeopolitik bağlamları vurgulayarak çağdaş Etiyopya'daki bu tür eğilimleri incelemektedir. Çalışma, araştırma sorularını ele almak için nitel içerik ve söylem analizi araştırma yöntemlerine ve Güvenlik Teorisi ve Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi teorik araçlarına dayanmaktadır. Bu çalışma, Etiyopya'da İslam'ın tehdit olarak algılanması ile Müslümanların yaşamlarını, daha geniş toplumsal etkileşim modellerini ve ilişkilerini etkileyen, politika yönelimleri ve kurumsal uygulamaları irdeler. Etiyopya'da İslam'ın tehdit algısı, devletin ulusal güvenliğini korumak için retorik olarak yürütülüyor. Bununla birlikte, İslam etrafındaki güvenlik söylemleri ve bunu takip eden politikalar, insan hakları ihlalleri, toplumsal güvensizlik ve toplumlar arası şiddet ve ulusal kargaşa üretti. Bu çalışma, güvenlik teorisinin, gerçekleşmesi için hedef kitlenin tehdit olgusu iddiasıyla hareket etmektedir. Bu çalışmanın bulguları, demokratik olmayan siyasi sistemlerde ve kültürlerde, aktörlerin olağanüstü güvenlik politikaları uygulamak için genel kamuoyunun onayına ihtiyaç duymadığını göstermektedir. Bu tür bağlamlarda, güvenlik değerlendirilmesi, kamuoyu onayından çok, güvenlik politikaları ve uygulamaları tarafından üretilen muhalif seslere dayanmaktadır. Güvenlik konusunu muhalifler açısından değerlendirmek, güvenlik çalışmalarının insan güvenliğine öncelik vermesine ve karmaşık güvenlikleştirme olgusunu seçkinler düzeyindeki retoriğe indirgememesine olanak tanır.
Özet (Çeviri)
Historically securitization of Islam was used as a tool in a nation-building project whereby Christian elites in the central highlands of today's Ethiopia attempted to create a Christian nation-state among the overwhelmingly Islamic societies of the Horn of Africa. This study examines such trends in contemporary Ethiopia by emphasizing domestic manifestations and geopolitical contexts. To address the research questions, the study relies on content and discourse analysis as a qualitative research method and theoretical tools of Securitization Theory and Regional Security Complex Theory. This study discovers that securitization of Islam in Ethiopia occurs in the forms of speech acts, policy orientations, and institutional practices that affect the lives and relations of Muslims and the patterns of broader societal interactions in Ethiopia. Securitization of Islam in Ethiopia is conducted rhetorically to safeguard the state's national security. However, the security discourses around Islam and ensuing policies have produced insecurities, human rights violations, societal distrust and inter-communal violence, and national mayhem. This study departs from the claim of securitization theory that the audience's threat validation is a necessity for securitization to occur. The findings of this study demonstrate that in non-democratic political systems and cultures, securitizing actors do not need the general public's approval to implement extraordinary security policies. In such contexts, the evaluation of securitization is based on dissident voices produced by securitization policies and practices than a mere audience approval. Evaluating securitization in terms of dissidents enable security studies to prioritize human security and not reduce the complex phenomenon of securitization to elite-level rhetoric.