Lateral epikondilit tedavisinde kullanılan iki farklı splintin klinik ve ultrasonografik olarak etkinliğinin karşılaştırılması: Prospektif randomize kontrollü bir çalışma
Clinical and ultrasonographic effectiveness of two different splints used in the treatment of lateral epicondylitis: A prospective randomized controlled study
- Tez No: 771207
- Danışmanlar: DOÇ. BANU DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı lateral epikondilit tedavisinde kullanılan iki farklı splint olan lateral epikondilit bandı (LEB) ve el bilek ekstansör splintinin (EBES) klinik ve ultrasonografik olarak etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine subakut dönemde (0.05). Cinsiyet açısından gruplar arası anlamlı farklar mevcut olup EBES grubunda kadın hasta sayısı LEB grubuna göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p0.05). Total USG skalası alt parametrelerinden yalnızca hipoekojenite skoru 6.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to compare the clinical and ultrasonographic efficacy of two splints, lateral epicondylitis band (LEB) and wrist extensor splint (WES), used in the treatment of lateral epicondylitis. Material and Methods: In this study, 159 patients diagnosed with unilateral epicondylitis because of clinical and ultrasonographic findings who applied to the outpatient clinic of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation in the subacute period (0.05). There were significant differences between the groups for gender, and the number of female patients in the WES group was significantly higher than in the LEB group (p0.05).