Cerrahi uygulanan femoroasetabular impingement tanılı hastalarda klinik ve radyolojik sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiological results of patients with femoroacetabular impingement who were treated surgically
  1. Tez No: 771209
  2. Yazar: EMRE ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR HAPA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmamızın amacı femoroasetabular impingement tanısı ile artroskopik cerrahi uygulanan hastaların cerrahi sonrası 2. yıl sonunda rezeksiyon derinliği, genişliği ve rezeksiyon arkının önemli klinik yarar (SCB) ve hasta kabul edilebilir durumu'na (PASS) ulaşma sıklığı üzerindeki etkilerini netleştirmektir. 2018-2020 yılları arasında tek ortopedik cerrah tarafından artroskopik tedavileri yapılan bir tanesi bilateral ameliyat edilen 2 sene takipleri mevcut olan 26 hasta (27 kalça) çalışmaya alındı. Hastaların 10'u (%38,46) kadın, 16'sı (%61,54) erkek, yaş dağılımı ise 18–56 (ort 33.57) olarak saptandı. Hastaların ameliyattan bir gün önce ve 2. yıl kontrollerinde hasta tarafından bildirilen sonuç ölçütlerinden (PROM); Modified Hip Harris Score(mHHS), Hip Outcome Score of Daily Living(HOSADL), Visual Analog Scale for Pain (Pain VAS) ölçümleri alınmıştır. Ameliyat öncesi çekilen pelvis ap direkt grafileri ile merkez kenar açısı (LCEA), femur başı çapı, 450 dunn grafilerinde konvansiyonel alfa açısı, ameliyat sonrası çekilen pelvis ap grafilerinde merkez kenar açısı (LCEA), 450 dunn grafilerinde konvaniyonel alfa açısı, kıkırdak alfa açısı, rezeksiyon ark açısı(% kıkırdak alfa açısı-konvansiyonel alfa açısı/3600), rezeksiyon derinliği, rezeksiyon genişliği ve rezeksiyon derinlik oranı(% rezeksiyon derinliği/femur başı çapı) ölçülmüştür. Ueland ve ark tarafından belirlenen SCB değerlerinin mHHS için 23 puan, HOSADL için 16 puan ve ayrıca PASS mHHS için 85, HOSADL için 86 puan olarak kabul edilmiştir. Olguların demografik özellikleri, preoperatif, peroperatif ve postoperatif bilgileri, klinik skorlamaları ve radyografik verileri parametrik dağılıp dağılmamasına göre Student-t test, Mann Whitney U test, Ki-kare testleri kullanılarak; korelasyon testleri ise Spearman testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to clarify the effects of resection depth, width and resection arc on the frequency of reaching significant clinical benefit (SCB) and patient acceptable status (PASS) at the end of the 2nd year after arthroscopic surgery in patients with femoroacetabular impingement. A total of 26 patients (one patient operated bilaterally) who underwent arthroscopic surgery by a single orthopedic surgeon between 2018 and 2020 and had follow-ups of 2 years were included in the study. 10 (38.46%) of the patients were female, 16 (61.54%) were male, and the age distribution was 18-56 (mean 33.57). Patient-reported outcome measures (PROM), the Hip Outcome Scores Activities of Daily Living (HOSADL), modified Harries Hip Score (mHHS) and Visual Analog Scale for Pain (Pain VAS) were recorded one day before the surgery and at the second year follow-up assessment. Preoperatively pelvis xrays were taken Lateral center-edge angle (LCEA), femur head diameter, using the Dunn 450 x ray the alpha angletraditional (αT) was measured. Postoperatively anteriorposterior pelvis x rays were taken Lateral center-edge angle (LCEA), using the Dunn 450 x ray the alpha angletraditional (αT), alpha anglecartilage, (αC), resection arc angle0 (RA0: % alpha anglecartilage - alpha angletraditional / 3600 ), resection height (H 'mm'), resection depth (''D''mm) and depth ratio ''D%'' (D/diameter %) were measured. The SCB values determined by Ueland et al were accepted as 23 points for mHHS, 16 points for HOSADL, as well as 85 points for PASS mHHS and 86 points for HOSADL. Student-t test, Mann Whitney U test, Chi-square tests were used according to whether demographic characteristics, preoperative, peroperative and postoperative information, clinical scoring and radiographic data of the cases were parametrically distributed; correlation tests were done with the Spearman test.