Mekkî sûrelerde ahlâkî yapı
Ethical structure in mekki surahs
- Tez No: 771239
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYYİD GEÇİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Iğdır Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
İslâm açısından sağlam bir toplumun ve dindar bir neslin inşası, Kur'ân'da bildirilen ahlâkî ilkelerin hayatın merkezine taşınması ve bunun aksi olan kötü hasletlerden de sakınılması ile mümkün olabilir. Hz. Peygamber'in (s.a.s) Mekke'de gerçekleştirdiği değişimin ahlâkî açıdan bir inkılap olduğu söylenebilir. Nitekim müşrik ve kâfir bir toplumun çoğunlukta olduğu Mekke'de ahlâklı bir toplumun inşası ancak böyle bir değişimle sağlanabilirdi. İnsanlar İslâm dininden önce ahlâkî değerlerden uzak bir hayat sürdürmüşlerdir. Daha sonra İslâm'ın getirmiş olduğu güzel ahlâkî öğretileri hayatlarının merkezine taşıyarak erdemli bir toplum haline gelmişlerdir. Nitekim Rasûlullah'ın (s.a.s) örnek şahsiyeti ve tevhid ilkesi bu dönüşümün en önemli faktörleri olmuştur. Ayrıca bu insanları yaşadıkları karanlık çağdan, temeli İslâm üzerine inşâ edilmiş bir inanç sistemini kurtarmış ve sonraki hayatlarını şekillendirmiştir. Toplumsal hayatın fesada uğradığı, ahlâk bağlarının zayıfladığı ve toplumsal kuralların göz ardı edildiği böyle bir dönemde Hz. Peygamber (s.a.s), yeni bir din ve düzen getirerek, tevhid inancını benimseyen bir toplum meydana getirmiştir. Bunun yanı sıra kabile asabiyetinin yaygın olduğu müşrik bir sosyal yapıyı ortadan kaldırmıştır. Mekkî sûrelerde Cahiliye dönemi Mekke'de yaygın olan birçok âdete vurgu yapılmıştır. Bu ilkelerin bir kısmı ilga edilmiş bir kısmı da ibkâ edilmiştir. Dolayısıyla mekî sûreler, Mekke toplumunun hem zihinsel hem de toplumsal olarak değişmesinde büyük rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Building a sturdy / druble society and a religious generation in terms of İslam my only be possible by placing the basic ethical principles of the Qoran at the center of life and avoiding bad ethical principles. It my be said that the change carried out by the Holly Prophet in Mecca was an ethical revolution. As a matter of fact, the construction of an ethical society in Mecca, where a polytheist and infidel society was in the majority, could only be achieved through such a change. People have lived a life far from and devoid of many ethical values before the religion of İslam. Later, thet became a virtuous society by carring the beautiful ethical teachings brought by İslam to the center of their lives. İndeed, the exemplary personality of the Messenger of Allah (sas / peace be up on him) messenger of Allah and the principle of Monotheism have been the most important factors of this transformation. In addition, these people werw saved and shaped by a belief system based on İslam from the dark age in which they lived, the bankrupt environment and the evil of superstitious legacies. In such a period when social life is decadent, ethical ties are weakened and social rules are ignored. The Prophet (sas), by introducing a new religion and order, He has created a society that adopts the faith of Monotheism. In addition, He has eliminated a polytheistic social structure in which tribal conservatism is widespread.