Üniversite birinci sınıf öğrencilerinin tek başına olma, yalnızlık ve utangaçlık durumları arasındaki ilişkisi
Researching the relationship between loneliness and shyness of the university 1st grade students who prefer being alone
  1. Tez No: 771248
  2. Yazar: NURAN AL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÇAKICI EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, KKTC' de bulunan Yakın Doğu Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 1.sınıf öğrencileri ile tek başına olmanın, yalnızlık ve utangaçlıkla ilişkisinin ne derece etkilendiklerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya öğrenim görmekte olan 350 üniversite öğrencisi (%55,43) kadın, (%44,57) erkek katılmıştır. Araştırmada veri aracı olarak; Tek Başına Olmayı Tercih Etme Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Utangaçlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma nicel bir çalışma olup, üç ölçekten oluşmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f), yüzdelik (%), aritmetik ortalama (𝑥̅), standart sapma (ss),bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Çeşitli değişkenlere göre Utangaçlık Ölçeğinde sonuçların farklılaşma düzeyleri cinsiyete göre incelendiğinde; aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark olduğu görülmüştür. Erkek öğrencilerin, kız öğrencilerin almış oldukları puan ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir. Yine katılımcı öğrencilerin kardeş sayılarına göre UCLA Yalnızlık Ölçeği, Utangaçlık Ölçeği ve Tek Başına Olmayı Tercih Etme Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research , ıt is aimed to define the opinion of first grade Near East university students about the relationship on the loneliness and shyness of being alone. The study was applied to the 350 university students (%55.43 of them are female and other % 44.57 male). In this research, The Scale of prefering Being Alone, UCLA Loneliness and Shyness Scale were used as data tool. Research is an quantitavive study consisting of three scales. Frequency (f), Percentoge (%), Arithmetic Average (𝑥̅), Standard Deviation (ss), T- Test for the independent groups and one- way variance analysis were used in the analysis of the obtained data. According to various variables, when differentiation levels of shyness scale results were examined by gender; It was seen that there was a statistically significant difference between the scores. The average score of the male students was statistically significantly higher than the average score of female students. Also It was understood that , According to the number of siblings, there was no statistically significant difference between the scores of UCLA Loneliness Scale, Shyness Scale It is confirmed that there is significiant as statistical but not too strong coloration between the students points taken from UCLA Loneliness and shynass vi Scale and The Scale of Prefering Being Alone.