The role of climate change in the energy policies of the European Union
AB enerji politikalarında iklim değişikliğinin rolü
  1. Tez No: 771283
  2. Yazar: VİLDAN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET VOLKAN EDİGER, PROF. DR. MELTEM UCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekonomik kalkınma ve halkın refah seviyesinin artmasının yegâne unsurlarından birisi enerjidir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, enerji ihtiyacını karşılamak için fosil yakıtlara bağımlıdır. Dünya genelinde dengesiz dağılan fosil enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Fakat rezervlerin hızla tükenmesi ve ömürlerinin kısa süreli olması ülkeleri enerji arzı konusunda tehdit etmektedir. Bunların başında ulus üstü bir oluşum olan Avrupa Birliği gelmektedir. Enerji ithalatında ilk sıralarda yer alan Birlik, enerji ihtiyacının yarısından fazlasını fosil kaynaklardan karşılamaktadır. Geçmişte, uluslararası petrol krizleri ve enerjide bağımlı olduğu ülkelerdeki siyasi istikrarsızlık sebebiyle enerji arzında yaşadığı sorunlar, Birliği yeni enerji politikası üretmeye mecbur bırakmıştır. 90'lı yıllarda, fosil yakıtların aşırı kullanımı neticesinde ortaya çıkan iklim değişikliği konusunun gündeme gelmesi, tehlikeli boyutlara ulaşan karbon emisyonunun Sanayi Devri öncesi oranlarına çekilmesi hedefi, Avrupa Birliği enerji politikalarına yeni bir boyut kazandırmıştır. Enerji arz güvenliğini sağlamak, fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak, sürdürülebilirlik ve çevre dostu enerji üretmek adına, AB yeni politikalar geliştirmektedir. 2050 yılına kadar iklim-nötr kıta olmayı hedefleyen Birlik, enerji ihtiyacının büyük kısmını yenilenebilir kaynaklardan ve düşük karbonlu teknolojilerden elde etmeyi planlamaktadır. Bu çalışmada; AB'nin kuruluşundan bugüne enerji politikalarındaki değişim, iklim değişikliğinin politika yapımındaki rolü, AB'nin karbon emisyonu azaltım hedeflerinde ne kadar başarılı olduğu, Küresel iklim liderliğinde AB'nin rolü ve gelecek planları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the key factors for economic development and increasing the welfare level of the people is energy. Developed and developing countries depend on fossil fuel resources to meet their energy demand. The need for fossil energy sources, unevenly distributed throughout the world, is increasing daily. However, the rapid depletion of reserves and their short life span threaten countries in terms of energy supply. One of these countries is the European Union, which is a supranational organization. The Union, which ranks first in energy imports, meets more than half of its energy needs from fossil resources. In the past, the problems experienced in energy supply due to international oil crises and political instability in the countries on which it is dependent on energy forced the Union to produce a new energy policy. In the 1990s, the issue of climate change, which emerged as a result of the excessive use of fossil fuels, came to the fore, and the goal of reducing carbon emissions, which reached dangerous levels, to pre-Industrial Revolution rates brought a new dimension to the energy policies of the European Union. In order to ensure energy supply security, reduce dependence on fossil fuels, and produce sustainable and environmentally friendly energy, the EU develops new policies. Aiming to be a climate-neutral continent by 2050, the Union plans to obtain most of its energy needs from renewable sources and low-carbon technologies. In this study, the change in energy policies since the establishment of the EU, the role of climate change in policy making, how far the EU is in carbon emission reduction targets, the role of the EU in global climate leadership and future plans will be discussed.