Analı kuzu büyütmede iki farklı yemleme sisteminin assaf kuzularının büyüme performansına etkileri
Effects of two different feeding system on growth performance of assaf lambs
- Tez No: 77131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Koyunculuk İşletmesinde yürütülmüştür. Deneme materyali olarak Assaf koyunlardan (5/8 İvesi ve 3/8 Ost-Friz) 1996 yılında doğan 28 baş kuzu kullanılmıştır. Çalışmada deneme gurubu kuzulara, 2'nci haftadan itibaren kuzu büyütme yemi ve kuru yonca otu, deneme süresince serbest olarak verilmiştir. Kontrol grubu kuzularda ise işletmenin uyguladığı büyütme sistemi uygulanmıştır. Deneme grubu kuzular sütten kesimde 18.931 ±1.080 kg ve kontrol grubu kuzular ise 15.1 50± 1.1 18 kg toplam canlı ağırlık kazanmışlardır (PO.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted at the Experiment and Research Farm of Çukurova University Agricultural Faculty. In this experiment 28 Assaf (5/8 Awassi and 3/8 East-Friesen) lambs were used which were born in 1996. The lambs were fed ad-libitum with growth ration and alfalfa hay from the age of second week old. By contrast, lamb rearing system used at farm was applied for the control group of lambs. The experimental and control group lambs were gained 18.931±1.080 kg and 15.150±1.118 kg total live weight, respectively at the end of growth period (63 days).