Çok katlı çelik yapıların plastik hesabında değişik çözüm yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 8818
  2. Yazar: HASAN GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SENO ARDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
iv ÖZET "Çelik yapıların Otamatik Bilgisayar Programı (ÇYOBP)n adıyla, iki ve üç boyutlu çelik çerçevelerin analizi ve boyutlandırılması için otomatik ve ekonomik bir dizayn pro sedürü sunulmuştur. ÇYOBP, kararlılık bağlı, kararlılık bağsız, tüp, ka fes ve perde duvarlı çerçeveleri; statik ve dinamik analiz, otomatik enkesit elemanı seçimi, kuvvetli kolon-zayıf kiriş ve drift kontrol stratejileri, ve P-delta tesiri kullana rak ekonomik ve verimli bir şekilde otomatik olarak boyut- landırmaktadır. Çerçeveler, Amerikan Standardı AISC ve Türk Standardı TS4561`e göre iki ayrı şekilde boyutlandırılarak karşılaş- tırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An efficient automated design procedure for the analysis and design of the two and three dimensional steel buildings is presented. The program is designated, «Computer Program for Automated Design of Steel Structures (ÇYOBP)". ÇYOBP, may be used for automated design of two and three dimensional moment frames, braced frames, framed tubes, trussed tubes, and frames with infilled walls. ÇYOBP features include statik and dynamic analysis, automatic member selection, strong column-weak girder option, drift control, and application of P-delta effects. Same frames are designed twice to compare American Standart (AISC) and Turkish Standart (TS4561).