Romantik ilişkilerde psikolojik şiddet ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkide benlik saygısının ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumunun etkisi
The effect of self-esteem and gender roles approach to the relation between psychological violence in romantic relationships and depression and anxiety
  1. Tez No: 799662
  2. Yazar: AYÇA ALEYNA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, kadınların romantik ilişkilerinde maruz bırakıldıkları psikolojik şiddet ile deneyimledikleri depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkide benlik saygılarının ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarının etkisi incelenmiştir. Araştırma, 18 yaş üstü üniversite öğrencisi kadınların katılımına açılmıştır ve 220 katılımcının cevapları analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcılara; Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Psikolojik Şiddet Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Skalası, Benlik Saygısı Envanteri ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği verilmiştir. Bulgular SPSS-27 İstatistik Paketi kullanılarak analiz edilmiştir. Benlik saygısının, deneyimlenen psikolojik şiddet ile depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkide aracılığını test etmek için çoklu lineer regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda benlik saygısının kısmi aracılık etkisi olduğu bulunmuştur. Cinsiyet rolleri tutumunun, deneyimlenen psikolojik şiddet ile depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkide düzenleyici rolünü incelemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda cinsiyet rolleri tutumunun anlamlı düzenleyici etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study examined the effects of self-esteem and gender roles approach on the relationship between psychological violence that women were exposed to in their romantic relationships and depression, anxiety and stress. The study included 220 female university students above the age of 18. The participants filled out the following forms: Personal Information Form, Psychological Violence in Close Relationships, Depression Anxiety and Stress Scale, Rosenberg's Self-esteem Inventory, and Cultural Gender Roles Approach. The findings were analyzed using the SPSS-27 Statistics Package. Multiple regression analysis was conducted to examine the mediator role of self-esteem in the relationship between psychological violence and psychological health. The results showed that self-esteem has a partial mediation effect. Another multiple regression analysis was conducted to investigate the moderator role of gender roles approach in the relationship between psychological violence and psychological health. Gender roles approach did not have a moderation effect.