Türkiye'de çocuk üniversitelerinde 21. yüzyıl becerileri bağlamında sosyal bilgiler öğretim programındaki (2018) beceri ve değerlerin öğretilmesi üzerine bir inceleme
A review on teaching the skills and values in the social studies curriculum (2018) in the context of 21st century skills in children's universities in Turkey
  1. Tez No: 771414
  2. Yazar: FATMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de çocuk üniversitelerinde 21. yüzyıl becerileri kapsamında, sosyal bilgiler tarih, ekonomi, hukuk, felsefe, coğrafya ve medya okuryazarlığı konularının, sosyal bilgiler öğretim programında (2018) yer alan beceriler ve değerler açısından öğretme durumlarını araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yönteminin veri toplama araçlarından doküman analizi kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak 21. yüzyıl becerileri tanıtılmış ve önemi vurgulanmıştır. Çalışmanın diğer boyutunu oluşturan Dünyada ve Türkiye'deki çocuk üniversiteleri hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye'deki çocuk üniversitelerinde Sosyal Bilgiler dersi öğretim programı kapsamında yer alan tarih, ekonomi, hukuk, felsefe, coğrafya ve medya okuryazarlığı konularında yapılan çalışmalar araştırılmıştır. Bu kapsamda okul dışı eğitim ortamlarından biri de olan çocuk üniversitelerinde 21. yüzyıl becerileri bağlamında Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında yer alan beceri ve değerleri öğretme durumları ile ilgili değerlendirmeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the teaching status of Social Studies history, economy, law, philosophy, geography, and media literacy in terms of skills and values included in the social studies curriculum (2018) in children's universities in Turkey within the scope of 21st century skills. In this study, document analysis, one of the data collection tools of the qualitative research method, was used. In the study, firstly, 21st century skills were introduced, and their importance was emphasized. Information about children's universities in the world and in Turkey, which is the other dimension of the study, is given. Studies on history, economy, law, philosophy, geography, and media literacy, which are included in the Social Studies Course curriculum in children's universities in Turkey, have been researched. In this context, evaluations and suggestions were made regarding the teaching of skills and values in the Social Studies Course curriculum in the context of 21st century skills in Children's Universities, which is one of the out-of-school education environments.