Mikroemülsiyon polimerizasyonuyla polimerik lateks üretimi ve biyolojik uygulamaları
Production and biological applications of polymeric latexes by microemulsion polymerization
- Tez No: 97803
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BEŞKARDEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Sunulan çalışmada, metakrilat bazlı homo ve kopolimerik nanopartiküller su içinde- yağ (o/w) mikroemülsiyon polimerizasyonuyla hazırlanmıştır. Çalışmamn ilk kısmında, metil metakrilat (MMA), etil metakrilat (EMA) ve bütil metakrilat (BMA), katyonik stabilizör setiltrimetilamonyum bromür (CTAB) ve anyonik stabilizör sodyum dodesilsülfat (SDS) kullanılarak farklı ağırlık oranlarında homo ve kopolimerleştirilmiştir. Başlatıcı olarak suda çözünen potasyumpersülfat (KPS) ve monomerde çözünen azobisizobütironitril (AIBN) kullamlmıştır. İkinci kısımda, yüzeylerinde fonksiyonel grup taşıyan nanopartiküller elde etmek için, MMA, 2-hidroksietilmetakrilat (HEMA), akrilik asit (Aac) ve akrilamid (Aam) başlatıcı olarak AIBN kullanılarak kopolimerleştirilmiştir. Üçüncü kısımda, daha küçük partiküller eldesi ve stabilizör miktarını azaltmak için P(MMA/BMA) kopolimerleri poli(N-asetiletilenimin) makromeri ve SDS ile birlikte UV-radyasyon kullamlarak mikroemülsiyonlan gerçekleştirilmiştir. Elde edilen homo ve kopolimerler DSC, FTIR, İH-NMR, STM vb. yötemlerle karakterize edilmişlerdir. Polimerlerin viskozite ortalama molekül ağırlıklannm 1- 3x1 06 milyon aralığında değiştiği bulunmuştur. Lateks partiküllerin ortalama çaplan 20-45 nm aralığındadır. Bu polimerlerin camsı geçiş sıcaklıkları 30-103 °C dir. P(MMA/BMA) nanopartiküllerin film oluşturma özellikleri UV-foton geçirgenlik tekniği ile araştırılmış ve teorik denklemlerle karşılaştmlmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mikroemülsiyon Polimerizasyonu; Metil metakrilat; Etil metakrilat; Bütil metakrilat; Hidroksietil metakrilat; Akrilik asit; Akril amid; Nanopar tides; Karakterizasyon; Film oluşturma özellikleri; STM.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, we prepared methacrylate based homo and copolymeric nanoparticles by oil-in water (o/w) microemulsion polymerization. In the first part of the study, methylmethacrylate (MMA), ethylmethacrylate (EMA) and buthylmethacrylate (BMA) were homo and copolymerized with different weight ratios by using a cationic stabilizer, cetyltrimethylammonium bromide (CTAB) and an anionic stabilizer, sodium dodecyl sulphate (SDS). Water soluble potassium persulphate (KPS) and oil soluble azobisizobutyronitrile (AIBN) were used as initiator. In the second part, MMA, 2-hydroxyethylmethacrylate (HEMA), acrylic acid (Aac) and acrylamide (Aam) were copolymerized by using azobisizobutyronitrile (AIBN), in order to have nanoparticles carrying functional groups on their surfaces. In the third part, in order to have small particles and to decrease the amount of stabilizer, P(MMA/BMA) copolymers were produced by using poly(N- acetylethyleneimine) macromer with SDS in microemulsion polymerization with UV-radiation. Homo and copolymers were characterized by DSC, FTIR, ^-NMR, STM etc. Viscosity average molecular weight of polymers were found in the range of l-3xl06. The average diameters of latex particles were in the range of 20-45 nra. The glass transition temperatures of these polymers were in the range of 30-103 °C. Film formation properties of P(MMA/BMA) nanoparticles were researched by UV photon-transmission technique and compared with the theoretical equations. KEY WORDS: Methyl methacrylate; Ethyl methacrylate; Buthyl methacrylate; Hydroxy ethylmethacrylate; Acrylic acid; Acryl amide; Nanoparticles; Characterization; Film formation properties; STM.