Enzimik ilaç hedeflemesi
- Tez No: 44360
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Esasen analjezik, anüpiretik ve antienflamaluvar etkiye sahip olan sodyum salisilat, bu çalışmada model madde olarak kullanıldı. 0.500 g ağırlıktaki sodyum salisilat çekirdek tabletler farklı oranlarda EC içeren çözeltilerle kaplanıp enzimsiz suni mide vasatında USP XXI'de kayıtlı döner sepet metoduyla in vitro dissoliisyonları yapıldı. En uygun salım %I5 EC içeren çözeltilerle kaplanan tabletlerde gözlendi. Aynı EC çözeltisine farklı ve artan oranlarda; toz halde ve 710pm-l mm partikül boyutuna sahip nişasta eklenerek in vitro dissoliisyonları yapıldı. Enzimsiz suni barsak vasatı ile enzimli suni mide vasatında USP XXI'de kayıtlı döner sepet metoduna göre yapılan in vitro dissolüsyon sonucunda beklendiği gibi, etken madde salımı olmadı. Ancak enzimli suni barsak vasatında, pankreatin enzimleriyle nişastanın parçalanarak, kaplamada oluşan porlardandaha yüksek miktarda etken madde salımı amaçlanmasına karşın, istenen gerçekleşmedi. Bu olumsuz durumun EC oranından kaynaklanabileceği düşünülerek %5 oranında EC içeren kaplama çözeltisi hazırlanıp, içine farklı ve yüksek konsantrasyonlarda toz halde ve 710pm-l mm partikül büyüklüğündeki nişastamneklemiyle sürdürülmesine; dissolüsyon ortamını daha fazla hareketlendiren döner palet metodunun 50 ve 100 rpm'deki uygulamalarının yapılmasına karşın, kaplama çözeltisi içindeki nişastanın, por oluşumunu sağlayıp etken madde salımınıartırması anlamamda farklılık yaratmadığı saptandı. Bunun üzerine, çalışma, EC içeren kaplama çözeltisine suda çözünen bir madde olan sodyum klorür ekleyerek, kaplamadan elken maddenin difüzyon hızını artırması amacına yönlendirildi. Bu amaçla, %5, 10, 15 ve 20 oranında EC içeren kaplama çözeltileri hazırlanarak tabletler üzerine kaplandı. Kaplanan tabletlerin enzimsiz suni barsak vasatında, USP XXV de kayıtlı döner sepet metoduna göre in vitro dissoliisyonları yapıldı. Daha sonra %20, 30 ve 40 oranında EC içerren kaplama çözeliisiyle kaplanan tabletlerin aynı vasat ve metodla dissolüsyonu yapılarak, elde edilen difüzyon hızı bulguları kinetik modellere uygulandı, r? değerlerine göre en iyi uyum sağlayan kinetikler; %15 oranında EC içeren kaplama çözeltisiyle bir kat kaplanan tabletlerden etken madde difüzyonunda tabakadan aşınma, %15 oranında EC içeren kaplama çözeltisiyle iki kat kaplanan tabletlerden etken madde difüzyonunda sıfırımı derece.65 %20 oranında EC içeren kaplama çözeltisiyle bir kat kaplanan tabletlerden etken madde difiizyonıında RRSBW, %20 oranında EC içeren kaplama çözeltisiyle iki kat kaplanan tabletlerden etken madde difüzyonımda (BT)AA, %30 oranında EC içeren kaplama çözeltisiyle bir kat kaplanan tabletlerden etken madde difüzyonımda (BT)AA, %30 oranında EC içeren kaplama çözeltisiyle iki kat kaplanan tabletlerden elken madde difüzyonımda sıfır inci derece, %40 oranında EC içeren kaplama çözeltisiyle bir ve iki kat kaplanan tabletlerden etken madde difüzyonımda tabakadan aşınma kinetikleri olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sodium salicylate, which has having antipyretic, analgesic and antiinflamatuary effects was basically used as the model material in this study. Sodium salicylate nuclei tablets 0.500 g in weight were coaled with EC solutions of different ratios and in nonenzymatic artificial gastric medium by using rotating basket method from USP XXI, and their in vitro dissolution tests »'ere carried out. Optimum diffusion was observed with tablets coated with 15% EC solutions. Starch with 710pm-lmm particle size was added to same EC soulion in order to make the in vitro dissolution tests. At the end of the in vitro dissolution tests, which were performed according to rotating basket method of USP XXI in enzymatic gastric medium and nonenzymatic intestinal medium, diffusion of active material was not observed as expected. However in enzymatic artificial intestinal medium, although diffusion of active material in high quantities through pores formed in coating process by degradation of starch by pancreative enzymes was planned; we could'nl obtain the expected results. We considered that this negative result must have resulted from EC ratio, so 5% EC coaling solution was prepared. Although starch with 7 10pm- 1mm particle size was added in various high concentrations and applications of rotating paddle method of 50, 100 rpm, which mobilized the dissolution medium more, were performed. It was found out that the starch of coaling solution did'nt bring about any difference increasing active material diffusion by pore formation. Therefore, sodium chloride, which is soluble in water, was added in coating solution with EC in order to increase the diffusion rale of the active material through coating layer of the active material. To do this coating solutions containing 5, 10, 15, 20% EC were prepared, and then tablets were coaled with this coating solutions. In vitro dissolution tests of coated tablets were made in nonenzymatic artificial intestinal medium according to rotating basket method of USP XXI. Later, dissolution tests of (ablets were coated with coaling solution containing 20, 30, 40% EC were made in the same medium by using the same method. The obtained results of diffusion rate were applied to kinetic models. Kinetics, which addaptedthe r^ values best were as follows; Corrosion from the layer of active material diffusion from tablets coaled with a layer of 15% EC solution. Zero level of active material diffusion from tablets coated with two layers of 15% EC solution.67 RRSBW of active material diffusion from tablets coated with a layer of 20% EC solution. (BT)AA of active material diffusion from tablets coated with two layers of 20% EC solution. (BT)AA of active material diffusion from tablets coated with a layer of 30% EC ' solution. Zero level of active material diffusion from tablets coated with two layers of 30% EC solution. Active material diffusion from tablets coated with a layer of and two layers of 40% EC solution was found that as corrosion kinetics.