Ödüllü çocuk edebiyatı kitaplarının ilkokula uygunluğunun çocuk edebiyatı yönünden incelenmesi
- Tez No: 771465
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDARHAN MUSA TAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çocuklar için yazılan kitapların niteliği çok önemlidir. Çocukların okuyacakları eserlerin nitelikli olması edebiyata bakış açılarını belirleyip, edebiyat okurunun temelini oluşturacaktır. İçerik ve biçim özellikleri bakımından nitelikli bir kitap aynı zamanda nitelikli bir okurun oluşmasını sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı 2015-2019 yılları arası ödül alan çocuk edebiyatı kitaplarının ilkokula uygunluğunun çocuk edebiyatı yönünden incelenmesidir. Araştırmada ödül alan 18 çocuk kitabı incelenmiş ve nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Kitaplar, biçim ve içerik bakımından çocuk edebiyatının temel ögelerine uygun olarak hazırlanan ve buna bağlı olarak çocuğa görelik ve çocuk gerçekliği ilkeleri göz önünde bulundurulup incelenmesi için çocuk edebiyatı uzmanları görüşü alınarak“Ödüllü Çocuk Kitabı Değerlendirme Formu”oluşturulmuştur. Formdaki maddeler, Laswhe tekniği kullanılarak kapsam geçerlilik indeksleri hesaplanmıştır. Kitaplar araştırmacı tarafından okunup, özetlenmiş ve oluşturulan forma göre incelenmiştir. Araştırmacı ve uzman tarafından 3 kitap rastgele seçilmiş ve bulunan sonuçlar Miles-Huberman ölçeği ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda araştırmacı tarafından verilere bağlı kalınarak tablo yorumlamaları yapılmış ve araştırma verileri çözümlenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: Ödül alan kitaplar betimsel analizle incelenmiştir. Betimsel analizleri yapılan eserlerden 8 kitabın ilkokula uygun olduğu belirlenmiştir. Ödül alan kitapların konu ve tema bütünlüğü ile neden sonuç ilişkisinin kitapların tamamında bulunduğu, kitap adı ile konunun uyumlu olduğu görülmektedir. Kitapların çoğunluğunda ciltleme özelliklerinin yeterli; sayfa sayısı, resim ve metin ilişkisi bakımından incelendiğinde çocuk kitaplarındaki resim metin oranının kısmen yeterli, 8 kitabın sayfa yapısının dayanıksız, bazı kitapların kapakta yaş grubunun belirtilmesi, konunun yaş grubuna uygunluğu, anlatımda etiketlemenin yer alması ve kitaplarda cümlelerin uzun olması bakımından yetersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The quality of books written for children is very important. The quality of the works that children will read will determine their perspective on literature and form the basis of the literature reader. A qualified book in terms of content and format features will also ensure the formation of a qualified reader. The aim of this study is to examine the suitability of children's literature books awarded between 2015-2019 in terms of children's literature. In the research, 18 children's books that received awards were examined and document analysis, one of the qualitative research methods, was used. The“Awarded Children's Book Evaluation Form”was created by taking the opinion of children's literature experts in order to examine the books, which were prepared in accordance with the basic elements of children's literature in terms of form and content, and accordingly, considering the principles of child-appropriateness and child-reality. Content validity indexes of the items in the form were calculated using the laswhe technique. The books were read by the researcher, summarized and examined according to the form created. 3 books were randomly selected by the researcher and the expert and the results were evaluated with the Miles-Huberman scale. In line with the data obtained, table interpretations were made by the researcher by adhering to the data, and descriptive analysis was used in the analysis of the research data. Based on the findings of the research, the following conclusions were reached: The award-winning books were analyzed with descriptive analysis. It was determined that 8 books from the works whose descriptive analyzes were made are suitable for primary school. It is seen that the subject and theme integrity of the award-winning books and the cause-effect relationship are found in all of the books, and the title of the book is compatible with the subject. The binding features are sufficient for the majority of the books; When the number of pages is examined in terms of picture and text relationship, it has been concluded that the picture-text ratio in children's books is partially sufficient, the page structure of 8 books is unstable, the age group of some books is indicated on the cover, the suitability of the subject for the age group, the labeling in the narration, and the sentences in the books are insufficient.