Sentinel lenf nodu pozitif saptanan meme kanserli hastalarda tamamlayıcı aksiller diseksiyonun gerekliliği
Determining the necessity of complementary axillary dissection in breast cancer patients with positive sentinel lymph node
- Tez No: 771501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sentinel lenf nodu (SLN) pozitif meme kanserli hastaların %35-50'sinde nonsentinel lenf nodu (non-SLN) tutulumu mevcuttur. Bu hasta grubunda genel klinik yaklaşım tamamlayıcı aksiller diseksiyondur. Bu hasta grubunda non-SLN metastazını öngörmek için çeşitli parametreler içeren farklı nomogramlar geliştirilmiştir. Nomogramların geliştirilme amacı gereksiz tamamlayıcı aksiller diseksiyonu önlemektir. Bu nomogramlara çeşitli çalışmalarda değerlilik analizleri yapılmıştır. Bu retrospektif çalışmanın amacı aynı hasta grubunda beş farklı skorlama sisteminin prediktivitesini değerlendirmektir. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi A2 Genel Cerrahi kliniğinde 2007- 2012 (15 Eylül) yılları arasında, meme kanseri nedeni ile opere edilen ve SLN pozitif saptanıp, tamamlayıcı ALND yapılan 60 hasta değerlendirmeye alındı. Bu 60 hastaya retrospektif olarak beş farklı skorlama sistemi uygulandı. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi (MSKCC), Stanford Üniversitesi, Tenon Hastanesi, Cambridge Üniversitesi, 2009 yılında Gür ve arkadaşları tarafından Türk hastalar üzerinde formüle edilen bir nomogram (TR) non-SLN metastazını öngörmek için hesaplandı. Eğri altında kalan alan (AUC) alıcı işletim karakteristiği eğrisi (ROC) her nomogram için hesaplandı. Yirmi iki hastada (% 37) aksiller non-SLN metastazı mevcuttu. MSKCC, Stanford, Cambridge,Tenon ve TR nomogramının AUC değerleri sırasıyla 0.646 , 0.644 , 0.62 , 0.595 , 0.66 olarak hesaplandı. Non-SLN metastazı olan ve olmayan gruplar arasında sentinel lenf nodu metastaz boyutu açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p = 0,013). Bu çalışmada MSKCC, Stanford, Cambridge, Tenon ve TR nomogram modelinin SLN pozitif meme kanserli hastalarda non-SLN metastazı olan ve olmayan hastaları ayrımsama gücünün yetersiz olduğu saptanmıştır (AUC
Özet (Çeviri)
Nonsentinel lymph node (non-SLN) metastasis occurs in 35-50% of breast cancer patients with positive sentinel lymph node (SLN). General clinic approach is complementary axillary lymph node dissection (ALND) in this patient group. Several nomograms which include various parameters have been formulated to predict non-SLN metastasis in this patient group. Nomograms were created to prevent unnecessary complementary axillary lymph node dissection. These nomograms has been validated in different studies. The aim of this retrospective study is to evaluate the predictability of five different scoring systems in the same patient groups. In this study 60 breast cancer patients with a positive SLN who subsequently had complementary axillary lymph node dissection admitted to Ankara Numune Education and Research Hospital, A2 General Surgery department between 2007 and 2012 (September 15) was evaluated. Five different scoring systems were applied 60 patients retrospectively. The breast cancer nomograms developed by the Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC), Stanford University, Tenon Hospital, Cambridge University, and a nomogram (TR) was formulated with Turkish patients by Gür and his companions in 2009 were used to calculate the probability of NSLNM. Area under curve (AUC) and receiver operating characteristics curve (ROC) was calculated for each nomogram. Twenty two patients (37%) had a positive axillary non-SLN metastasis. The AUC values were 0.646 , 0.644 , 0.62 , 0.595 , 0.66 for the MSKCC, Stanford, Cambridge,Tenon and TR model respectively. Statistically significant difference were found between non-SLN positive and negative groups as overall metastasis size (p=0,013). The MSKCC, Stanford, Cambridge, Tenon and TR model were not good discriminators of non-SLN metastasis in SLN positive breast cancer patients in this study (AUC