Pandemi döneminde internet bağımlılığının yalnızlık ve algılanan sosyal destekle ilişkisi
The relationship of internet addiction to lonely and perceived social support during the pandemic period
- Tez No: 771515
- Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 Pandemisi döneminde internet bağımlılığının yalnızlık ve algılanan sosyal destekle ilişkisini incelemektir. Araştırma çevrimiçi ortamda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'deki 18 yaşından büyük tüm internet kullanıcılarıdır. Veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarının oluşturulmasında Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF) sonuçları kullanılmış ve kesme puanı 35 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi çevrimiçi ortamda çalışmaya katılım sağlayan 217 kişi arasından rastlantısal olarak seçilen 51 kişilik çalışma grubu ve 51 kişilik kontrol grubudur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu'', ''Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu'', ”UCLA Yalnızlık Ölçeği Versiyon 3 (UCLA)'' ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship of internet addiction with loneliness and perceived social support during the COVID-19 Pandemic period. The research was conducted online. The population of the research is all internet users over the age of 18 in Turkey. Data were collected online. Young Internet Addiction Test Short Form (IAT-SF) results were used in the formation of the study and control groups, and the cut-off point was determined as 35. The sample of the research is the study group of 51 randomly selected among 217 people participating in the online study and the control group of 51 people. The data were obtained using the“Personal Information Form”,“Young Internet Addiction Test Short Form”,“UCLA Loneliness Scale Version 3 (UCLA)”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”. According to the findings of the study, there is a significant relationship between the level of internet addiction and the level of loneliness.