Molla Halil Siirdî ve tecvid ilmine dair Manzûm risalesinin tahlili
Molla Khalīl Siirdī and analysis of the poetical epistle on the science of tajwīd
- Tez No: 771518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Molla Halil Siirdî (ö. 1259/1843) son devir Osmanlı âlimlerinden biridir. Bitlis iline bağlı Hizan'da yetişmiş ve Siirt başta olmak üzere birçok yerde tedris faaliyetlerine aralıksız devam etmiştir. Günümüz geleneksel doğu medreselerinde okunan icazet silsilelerinde ismi geçmekte ve tedris faaliyetlerini sürdüren birçok âlimin de hocası sayılmaktadır. İslami ilimlerin hemen hemen her alanında telifleri olan Molla Halil, kıraat ve tecvid alanında da eserler kaleme almıştır. Çalışmada Molla Halil Siirdî'nin hayatına yer verilmiş ve tecvid ilmi ile ilgili yazdığı 235 beyitten müteşekkil Risâle fi İlmi't-Tecvid ya da Risâle Tecwide olarak bilinen Kürtçe manzum tecvid risalesinin el yazma nüshalarının karşılaştırılması yapılarak risalenin tahlili gerçekleştirilmiştir. Çalışma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmuştur. Birinci bölümde Molla Halil'in hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise risale ve risalenin ulaşılan nüshaları ele alınmıştır. Bununla birlikte Kürtçe yazılmış olan risale hem latinize edilmiş hem de Türkçe izah edilmiştir. Tezin sonuç bölümünde ulaşılan neticelere yer verilmiş ve konunun genel değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Molla KHalīl Siirdī (d. 1259/1843) is one of the last Ottoman scholars. He grew up in Hizan, a province of Bitlis, and continued his teaching activities in many places, especially in Siirt. His name is mentioned in the ijazet sequences read in today's traditional eastern madrasahs and he is considered the teacher of many scholars who continue their teaching activities. Molla Halil, who has copyrights in almost every field of Islamic Sciences, has written works in the field of recitation and tajweed. In the study, the life of Molla Halil Siirdî was included and the analysis of the treatise was carried out by comparing the manuscripts of the Kurdish verse tajved treatise known as“Risâle fi İlmi't-Tecvid”or“Risâle Tecwide”, which consists of 235 couplets that he wrote about the science of tajved. The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the first chapter, information about the life and works of Molla Halil is given. In the second part, the treatise and the copies reached are discussed. However, the treatise, which was written in Kurdish, was both Latinized and explained in Turkish. In the conclusion part of the thesis, the conclusions reached are given and a general evaluation of the subject is made.