Encapsulation of caffeic acid in carob bean flour and whey protein-based nanofibers by electrospinning
Kafeik asitin elektroeğirme yöntemi ile keçiboynuzu unu ve peynir altı suyu proteini içeren nanolifler içine hapsedilmesi
- Tez No: 771547
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, keçiboynuzu unu, peynir altı suyu proteini konsantresi ve polietilen oksitten (PEO) yapılan elektroeğrilmiş nanoliflere kafeik asit eklemektir. Peynir altı suyu proteini konsantresi konsantrasyonunun (%1 ve %3) ve kafeik asit ilavelerinin (%1 ve %10) çözeltilerin ve nanoliflerin özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çözeltilerin özelliklerini belirlemek için çözeltilerin viskozitesi ve elektriksel iletkenliği incelenmiştir. Nanolifleri karakterize etmek için taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını kırınımı (XRD), termal gravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), su buharı geçirgenliği (WVP) ve Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizleri kullanılmıştır. SEM sonuçlarına göre, kafeik asitin nanoliflere eklenmesi, daha ince nanolifler elde edilmesine sebep olmuştur. Tüm nanolifler tek tip morfoloji sergilemiştir. Kafeik asit, nanofiberlere verimli bir şekilde yüklenmiştir. Kafeik asit konsantrasyonları %1 den %10 a arttırıldığında, yükleme verimleri %76,4 den %94 e artmıştır. kafeik asit konsantrasyonu %10 olan nanolifler %92,95 antioksidan aktivite göstermiştir. Sonuçlar, elektroeğirme yoluyla kafeik asitin keçiboynuzu unu/peynir altı suyu proteini konsantresi bazlı nanoliflere kapsüllenmesinin aktif paketleme uygulamaları için uygun bir aday olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to introduce caffeic acid (CA) into electrospun nanofibers made of carob flour, whey protein concentrate (WPC), and polyethylene oxide (PEO). The effects of WPC concentration (1% and 3%) and CA additions (1% and 10%) on the characteristics of solutions and nanofibers were investigated. The viscosity and electrical conductivity of the solutions were examined to determine characteristics of solutions. Scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD), thermogravimetric analyzer (TGA), differential scanning calorimetry (DSC), water vapor permeability (WVP), and Fourier transform infrared (FTIR) analysis were used to characterize the nanofibers. According to the SEM results, the inclusion of CA into nanofibers resulted in thinner nanofibers. All nanofibers exhibited uniform morphology. CA was efficiently loaded into nanofibers. The increase in CA concentrations from 1% to 10%, increased loading efficiencies from 76.4% to 94%. Nanofibers containing 10% CA demonstrated 92.95% antioxidant activity. The results indicated that encapsulating CA into carob flour/WPC-based nanofibers via electrospinning is a suitable candidate for active packaging applications.