Spatial dynamics of creative industries: The case of computer programming sector in Ankara
Yaratıcı endüstrilerin mekansal dinamikleri: Ankara'da bilgisayar programlama sektörü analizi
  1. Tez No: 771559
  2. Yazar: BÜŞRA DURMAZ ERÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
21. Yüzyılda kentlerin gelişimi ve ekonomik kalkınma yaratıcı sektörler üzerinden tartışılmaktadır. 1970'lere kadar egemen olan Fordist üretim tarzı yerini esnek üretim ve uzmanlaşmaya dayalı post Fordist üretim tarzına bırakmıştır. Dijital teknolojilerin yaygın kullanımı ve bilgisayarlı üretim, bu yeni post-fordist döneminin en önemli özelliklerinden biridir. Bilgi ve yaratıcılığa dayalı bu yeni post-fordist dönemde kalkınma, bu becerileri kullanabilen sektörler aracılığıyla ilerleyecektir. Dolayısı ile günümüzde, özellikle bilim ve teknoloji odaklı yaratıcı endüstriler kentlerin kalkınmasının ve ekonomik gelişmenin anahtarı olarak görülmektedir. 2019 yılında meydana gelen Covid-19 salgını sürecinin yönetilebilmesinde bu sektörlerin katkısı büyüktür. Bu bağlamda dijitalleşme sürecine ve bilim ve teknoloji odaklı sektörlere verilemesi gereken önem bir kez daha net bir şekilde anlaşılmıştır. Ek olarak, yaratıcı sektörler denilince akla ilk olarak kültür sanat boyutu gelmektedir ve literatürde bu konu ile ilgili çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Oysa bilim ve teknoloji odaklı sektörler en az kültür sanat ile ilgili sektörler kadar yaratıcı ürün geliştirmektedir. Tüm bu belirtilen nedenlerden ötürü, bilim ve teknoloji odaklı yaratıcı sektörlerden olan ve çoğunluğunu yazılım firmalarının oluşturduğu 'Bilgisayar Programlama Faaliyetleri' bu tezin araştırma alanı olarak seçilmiştir. Tezin bir diğer araştırma konusu, yaratıcı endüstrilerin mekanda yer seçim dinamiklerini tartışmaktır. Bu bağlamda, bilgisayar programlama faaliyetleri (yazılım) yaratıcı sektörünün Ankara'da yer seçim sebepleri ve bu kentte bulundukları konumda yer seçme sebepleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ekonomik cografya alanın konusu olan kümelenme teorisi ve yerelleşme-kentleşme ekonomilerinin yarattığı dışsallıklar bağlamında tartışılmıştır. Tezin araştırma sürecinde alan çalışması araştırma yöntemi kapsamında niteliksel yöntemlerden olan derinlemesine görüşmeler ve niceliksel araştırma yöntemlerinden olan kümelenme haritalaması analizi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, Ankara'da yer seçen bilim ve teknoloji odaklı yaratıcı sektörlerden olan bilgisayar programlama faaliyetleri (yazılım) sektörünün, mekanda kümelenme eğiliminde olduğu ve hem yerelleşme hem de kentleşme ekonomilerinin dışsallıklarından yararlandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of cities and economies in the 21st century have been discussed through creative sectors. The Fordist mode of production, which was dominant until the 1970s, left its hegemony to the post Fordist mode based on flexible production and specialization. Widespread use of digital technologies and computerized production stand as one of the most prior features of this new post Fordist era. In the new era, based on knowledge and creativity, development have been undertaken by the sectors that can manage to use these skills. Therefore, today, especially science and technology-based creative industries are considered as the key to the development of cities and economies, which contribute greatly to the management of the Covid-19 pandemic process that started globally in 2019. Therefore, the importance that needs to be attributed to the digitalization process and the science and technology-oriented sectors has been clearly realized once again. In addition, when the creative sectors are mentioned, the first thing that comes to mind is the culture and art dimension and there are many studies on this matter in the literature. However, science and technology-based sectors developing creative products at least as much as generated by the arts and culture related sectors. Because of all these reasons, 'Computer Programming Activities', which is counted as one of the science and technology-oriented creative sectors and composed mainly of software industries, was chosen as one of the research topics of this thesis. Another research topic of the thesis is to discuss the spatial location selection dynamics of the creative industries. In this context, the reasons for choosing a location for the creative sector of computer programming activities (software industries) in Ankara and the reasons for choosing a location in this city were assessed. These assessments are discussed in the context of cluster theory, which is the matter of economic geography, and externalities created by localization and urbanization economies. In the research process of the thesis, in-depth interviews, as one of the qualitative methods, and cluster mapping analysis, as one of the quantitative research methods, were utilized within the scope of the field study research method. In line with the findings, it was concluded that the computer programming activities (software) sector, which is one of the science and technology oriented creative sectors in Ankara, tends to cluster in urban space and benefit from the externalities of both localization and urbanization economies.