IVF programına kabul edilen ve antagonist stimulasyon uygulanan hastalarda toplanan oosit sayısı ile gebelik oranları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the pregnancy rates and number of oocytes collected from the patients who are admitted to the IVF program and applied with antagonist stimulation programme
- Tez No: 771669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUNA ÖZELÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum EAH'da IVF programına kabul edilen ve çalışma dahil etme kriterlerine uyan aynı zamanda GnRH antagonist stimülasyon uygulanan hastalarda toplanan oosit sayısının gebelik sonuçları üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamız, retrospektif kohort araştırması olarak tasarlandı. Eylül 2007 ve Aralık 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Kliniği'ne (ÜYTEM) infertilite nedeniyle başvuran ve gerekli incelemeler sonucu IVF tedavisine kabul edilip GnRH antagonist stimulasyon uygulanan, dahil etme-dışlama kriterlerine uyan tüm hastaların medikal kayıtlarına dosyalarından ve hastanemizin hasta kayıt sistemlerinden ulaşılarak hastalar toplanan oositlere göre 4 gruba ayrıldı. 1. Grubu: 0-5 arası oosit toplanan, 2. Grubu 6-11 arası oosit toplanan, 3. Grubu 11-15 arası oosit toplanan ve 4. grubu 16 ve üzeri oosit toplanan hastalar oluşturdu. Gruplar arasında, toplanan oosit sayısı ile klinik gebelik oranları arasındaki ilişki araştırıldı. Hastalar klinik gebelik izlenen ve klinik gebelik izlenmeyen olarak iki gruba ayrıldı. Klinik gebelik izlenmeyen grupta bhCG negatifliği, ektopik gebelik ve kimyasal gebelik yer alırken ; klinik gebelik izlenen grupta bhCG pozitifliği, devam eden gebelik ve canlı doğumlar yer aldı. Ayrıca gruplardaki hastalar diğer parametreler (yaş, hastaların infertilite süresi, IVF endikasyonu, basal FSH, LH, E2, AMH, Antral folikül sayısı, BMI ,kullanılan protokol, indüksiyon süresi, kullanılan total FSH dozu, günlük FSH dozu, transfer edilen ve transfer edilebilir embriyo sayısı, işlem sonrası dondurulan embriyo sayısı) açısından incelendi. Veriler retrospektif olarak kaydedilerek SPSS 20 programı ile değerlendirildi. İstatistik sonuçları, literatür ile uyumluluğu ve aralarında fark olup olmadığı açısından değerlendirildi. BULGULAR: Bu çalışmaya 1171 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların; yaş ortalaması 31,13 yaş, VKİ ortalaması 26,81 kg/m2, infertilite sürelerinin ortalaması 71,40 ay, en sık infertilite nedeni endometriozis (%42,2), bazal FSH ortalaması 7,62 U/L, . bazal LH ortalaması 5,69 U/L, bazal E2 ortalaması 45,40 ng/L, AMH ortalaması 3,70 ng/ml, antral folikül sayısı ortalaması 15,18 adet, ovulasyon indüksiyonu uygulanan gün sayısı ortalaması 9,86 gün, ovulasyon indüksiyonu toplam doz ortalaması 2045,81 ünite, toplanan oosit sayısı ortalaması 11,94, transfer edilen embriyo sayısı ortalaması 1,33, en sık uygulanan indüksiyon protokolü recFSH (%53,5), freeze yapılan siklus sayısı %15 ve OHSS gelişme oranı %1,5 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre klinik gebelik izlenen ve izlenmeyen gruplar arasında; klinik gebelik izlenen grupta, antral folikül sayısı, toplanan oosit sayısı, toplam ovulasyon indüksiyon dozu anlamlı yüksek olarak bulunmuştur. Klinik gebelik izlenmeyen grupta ise freze yapılan siklus sayısı ve yaş anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Diğer parametreler açısından anlamlı fark izlenmemiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaları toplanan oosit sayısına göre gruplara böldüğümüzde Grup 1 (0-5 oosit) 213 hasta, Grup 2 (6-11 oosit) 376 hasta, Grup 3 (11-15 oosit) 283 hasta , Grup 4 (16 ve üstü oosit) 299 hastadan oluşan 4 grup oluşturuldu. Oluşturulan gruplar arasında transfer edilen embriyo sayısı ve ÜYT klinik gebelik başarı oranları açısından anlamlı farklılık izlenmedi. (p>0,05) Oluşturulan gruplar arasında grup 4 de freeze yapılan siklus sayısı en yüksekti (%41,5) ve diğer gruplardan anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
AIM:In this study, it was aimed to investigate the effect of the number of oocytes retrieved on pregnancy outcomes in patients who were accepted to the IVF program and also underwent GnRH antagonist stimulation in Etlik Zübeyde Hanım Gynecology and Obstetrics Education and Research Hospital and met the study inclusion criteria. METHOD: Our study was designed as a retrospective cohort study. All patients who met the inclusion-exclusion criteria, who applied to the Health Sciences University Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Education and Research Hospital, Reproductive Assisted Therapy Clinic due to infertility between September 2007 and December 2021, were accepted to IVF treatment after the necessary examinations and received GnRH antagonist stimulation. The patients were divided into 4 groups according to the oocytes retrieved by accessing their medical records from their files and the patient registry systems of our hospital.In the 1. Group: 0-5 oocytes were collected, in the 2nd group 6-11 oocytes were collected, in the 3rd group 11-15 oocytes were collected and lastly in the 4th group 16 or more oocytes were collected. The relationship between the number of oocytes retrieved and clinical pregnancy rates was investigated between groups. The patients were divided into two groups as clinical pregnancy and without clinical pregnancy. While bhCG negativity, ectopic pregnancy and chemical pregnancy were included in the group without clinical pregnancy; bhCG positivity, ongoing pregnancy and live births were included in the clinical pregnancy group. In addition, the patients in the groups were examined in terms of other parameters (age, infertility duration of patients, IVF indication, basal FSH, LH, E2, AMH, Antral follicle count, BMI, daily FSH dose , protocol used, induction time, total FSH dose used, transferred embryo and transferable embryo, the number of embryos frozen after the procedure). The data were recorded retrospectively and evaluated with the SPSS 20 program.Statistical results were evaluated in terms of compatibility with the literature and whether there was a difference between them. RESULTS: 1171 patients were included in this study. The patients included in this study; the mean age is 31.13 years, the mean BMI is 26.81 kg/m2, the mean infertility duration is 71.40 months, the most common cause of infertility is endometriosis (42.2%), the mean basal FSH is 7.62 U/L, the mean basal LH 5.69 U/L, the mean basal E2 45.40 ng/L, the mean AMH 3.70 ng/ml, the mean number of antral follicles 15.18, the mean number of days with ovulation induction 9.86 days, total the average induction dose is 2045.81 units, the average number of oocytes collected is 11.94, the average number of embryos transferred is 1.33, the most frequently applied induction protocol is recFSH (53.5%), the number of freeze cycles is 15%, and the OHSS development rate was 1% . According to these results, among the groups with and without clinical pregnancy; In the clinical pregnancy group, the number of antral follicles, number of oocytes retrieved, the total ovulation induction dose were found to be significantly higher. In the group without clinical pregnancy, the number of freezing cycles and age were found to be significantly higher. No significant difference was observed in terms of other parameters. When we divided the patients into groups according to the number of oocytes collected four groups were formed, Group 1 (0-5 oocytes) consisting of 213 patients, Group 2 (6-11 oocytes) consisting of 376 patients, Group 3 (11-15 oocytes) consisting of 283 patients and Group 4 (16 and above oocytes). ) consisting of 299 patients . There was no significant difference between the groups in terms of the number of embryos transferred and clinical pregnancy success rates. (p>0.05) Among these groups, the number of freeze cycles in group 4 was the highest (41.5%) and was significantly higher than the other groups.