İnternet tabanlı alışverişte kadın ve erkek davranış farklılıkları: Göz izleme parametlerinin bariz cinsiyet ve beyin cinsiyeti açısından karşılaştırılması
Male-female behavioral changes on e-commercial comparison of eye tracking parameters in terms of obvious sex and brain sex
- Tez No: 771685
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde çevrimiçi alışverişteki büyüme hiç olmadığı kadar benzersiz biçimde gerçekleşmektedir. Gelişen çevrimiçi alışveriş 2020 yılında Covid 19 pandemisi ile büyüme hızını artırmıştır. Bu büyümenin bir kısmı kalıcı olmamasına rağmen, dünyada ve ülkemizde birçok insanın Elektronik Ticaret ile tanıştırmış, elektronik ticaretin hayatı kolaylaştırıcı, zaman ve para tasarrufu sağlayan yanlarını deneyimleme imkânı olmuştur. Mevcut işletmelerin klasik ticaretten elektronik ticarete adım attıkları gibi, yeni birçok elektronik ticaret amacıyla kurulan işletme olmuştur. Elektronik Ticaret işletme sayısındaki artışın yarattığı rekabette gün geçtikçe artmaktadır. Artan rekabet işletmelerin altyapı, tasarım, reklam gibi pazarlama yöntemlerine daha çok ağırlık vermelerine neden olmuştur. Ancak çevrimiçi tüketici davranışı pek çok açıdan incelenmesine rağmen, özellikle cinsiyetin, görsel dikkat parametrelerinin çevrimiçi alışveriş tutumundaki etkileri yeterince incelenmemiştir. Araştırma cinsiyetin, çevrimiçi alışveriş görsellerine gösterilen göz izleme davranışının, ürün karşısındaki tutumlarına olan etkisini incelemek üzere tasarlanmıştır. Üsküdar üniversitesi nöropazarlama laboratuvarında yapılan deneye, gönüllü olarak 102 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları göz izleme tekniği, Demografik bilgi formu, katılımcıların elektronik ticaret alışkanlıklarına dair anket, Dominant elin işaret ve yüzük parmağı ölçülerinin (2D:4D) digital kumpas ile alındığı verilerden oluşmaktadır. Cinsiyet iki farklı yönden; biyolojik cinsiyette kadın ve erkek, beyin cinsiyetinde dişi ve eril beyin temelinde incelenmiştir. Elde edilen veri setinin analizinde shapiro-wilk, man-wihtney u istatiksel analizlerinden yararlanılmıştır. Göz izleme tekniği kullanılarak yapılan araştırma sonuçlarında katılımcıların çevrimiçi alışveriş görsellerine yönelik tutumlarında, görsel dikkat açısından belirleyici cinsiyet farklılıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The growth rate in online shopping today is more unique than ever. Although some of this growth with the pandemic has not been permanent, it has introduced many people to e-commerce and its convenience such as speed and time savings all over the world including Turkey. Online commerce also opened a new door for the existing trade to step into online as well as it has led to new companies to be established. While the potential of e-commerce has made it popular and increased the competition, it has also made marketing, infrastructure, design and advertising more popular than ever. Since it is possible to follow consumer's footprint through shopping experience and have already been examined in many ways, It is surprising that research on the effects of gender differences on shopping attitudes through visual attention parameters is scarce adequately. Therefore this research was designed to examine the effect of gender, eye tracking behavior on online shopping images, and attitudes towards the product. 102 people voluntarily participated in the experiment conducted in Üsküdar University Neuromarketing Laboratory. The data collection process was carried out using both traditional and neuromarketing methods such as; Demographic Information Form& E-Commerce Habits Questionnaire as well as Eye Tracking and Digital Measurement of Index&Ring Finger of Dominant Hand (2D:4D) Gender has been examined in two perspectives; The difference of female and male attitudes on the basis of biological sex gender and on the basis of brain gender. Shapiro-Wilk, Man-Wihtney u statistical analyzes were used in the obtained data set. As a results of the research, significant gender differences were determined in terms of visual attention in the attitudes of the participants towards online shopping images.