Avrupa kağıt arıları,Polistes dominula (Christ,1791)(Hymenoptera:Vespidae) ve Polistes nimpha(Christ,1791)(Hymenoptera:Vespidae)'nin patojen varlığı
Pathogen presence of European paper bees, Polistes dominula(Christ,1791) (Hymenoptera:Vespidae) and Polistes nympha(Christ,1791) (Hymenoptera:Vespidae)
  1. Tez No: 771706
  2. Yazar: DİDEM SAĞIRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Arılar biyolojik çeşitliliğin ve karasal ekosistemin zorunlu bir parçası olup, tarım için temel tozlayıcı ve önemli bir bal kaynağıdır. Arılar içerisinde farklı yaşamlarıyla oldukça ilgi çeken yaban arıları bulunmaktadır. Bu alışmada, Polistes dominula ve Polistes nimpha yaban arılarının mezofilik bakteri florası belirlenerek elde edilen bakteri izolatlarının bal arıları (Apis mellifera) üzerindeki insektisidal etkilerinin belirlenmesi için bioassay denemeleri yapılmıştır. Samsun'un Terme ilçesinden sağlıklı ve ölü ergin arılar toplanmıştır. Toplanan arılardan mezofilik bakteri izolasyonu yapılarak VITEK® 2 Advanced Colorimetry™ yöntemi kullanılarak tür düzeyinde tanımlanmıştır. Çalışma sonucunda yaban arılarında Staphylococcus lentus, Serratia marcescens, Granulicatella adiacens, Sphingomonas paucimobilis, Staphylococcus xylosus ve Enterococcus faecalis bakterileri tespit edilmiştir. Ayrıca Cryptococcus laurentii, Candida ciferrii ve Candida famata mantarları, Microsporidium patojeni ve hücre içi paraziti olan Coccidia türü de ilk kez tanımlanmıştır. Bioassay denemeleri sonucunda Serratia marcescens ve Enterococcus faecalis bakteri türlerinin, bal arıları üzerinde oldukça yüksek derecede öldürücü etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Ayrıca tespit edilen mantarlardan da bioassay denemeleri yapılmıştır ve Cryptococcus laurentii ve Candida famata mantar türlerinin de bal arıları üzerinde öldürücü etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışma ile yaban arılarının bakteri florasının belirlenmesinin yanı sıra fungal patojenler ve parazit varlığı belirlenmiştir. Zararlı böcekler ile biyolojik mücadelede oldukça etkili olduğu bilinen entomopatojenik bakterilerin, bal arılarında istenmeyen enfeksiyonlara neden olabileceği de bu çalışma ile ortaya konulmuştur. Ayrıca çalışmanın yeni bakteri türlerinin tanımlanmasına da önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bees are an essential part of biodiversity and terrestrial ecosystems and are the main pollinator for agriculture and an important source of honey. Among the bees, there are wild bees that attract a lot of attention with their different lives. In this study, bioassay experiments were carried out to determine the insecticidal effects of bacterial isolates on honey bees (Apis mellifera) by determining the mesophilic bacterial flora of Polistes dominula and Polistes nimpha wasps. Healthy and dead adult bees were collected from the Terme district of Samsun. Mesophilic bacteria were isolated from the collected bees and identified at the species level using the VITEK® 2 Advanced Colorimetry™ method. As a result of the study, Staphylococcus lentus, Serratia marcescens, Granulicatella adiacens, Sphingomonas paucimobilis, Staphylococcus xylosus and Enterococcus faecalis bacteria were detected in wasps. In addition, Cryptococcus laurentii, Candida ciferrii and Candida famata fungi, Microsporidium pathogen and Coccidia species, an intracellular parasite, were also identified for the first time. As a result of the bioassay trials, it was observed that the bacterial species Serratia marcescens and Enterococcus faecalis have a very high lethal effect on honey bees. In addition, bioassay experiments were carried out from the detected fungi and it was observed that Cryptococcus laurentii and Candida famata fungal species also had a lethal effect on honey bees. In this study, besides the determination of the bacterial flora of wasps, the presence of fungal pathogens and parasites was determined. This study also revealed that entomopathogenic bacteria, which are known to be very effective in biological control against harmful insects, can cause unwanted infections in honey bees. In addition, it is thought that the study will make important contributions to the identification of new bacterial species.