Improvement of upholstery furniture manufacturing through efficient material utilization for CNC layout
CNC tezgâhlarda verimli malzeme kullanımı ile döşemeli mobilya üretiminin iyileştirilmesi
- Tez No: 771838
- Danışmanlar: PROF. DR. JILEI ZHANG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mississippi State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, bir yerel döşemeli mobilya firmasının iki mobilya iskelet modeli için kesme verimi açısından malzeme kullanım verimliliği, simülasyon yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Odun bazlı kompozitlerin panel boyutlarının, mobilya iskelet sayısının ve iskelette kullanılan parçaların şeklinin ve büyüklüğünün kesme verimine etkileri araştırılmıştır. Simülasyon sonuçları, kesim veriminin tüm panel boyutlarından ve kesilen mobilya iskelet sayısından etkilendiğini göstermektedir. Kavisli ve küçük boyutlu parçalar malzeme kesme verimini düşürebilir. Simülasyon yazılımı ile elde edilen toplam malzeme kesim verimi, %80-84 arası bir değere ulaşmaktadır. Bu değer mobilya firmasının %79.80'lik mevcut veriminden daha yüksektir. 4.5 x 8 fit boyutundaki panel ile 40 set üretildiğinde kesim verimi %84'e ulaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the material utilization efficiency in terms of cutting yield for two furniture frame models from a local upholstery company was evaluated using computer simulation software with optimization capacity. Effects of full panel size of wood-based composites, furniture frame number, and frame part shape and size on cutting yield were investigated. Simulation results indicate that the cutting yield is affected by full panel sizes and number of frames cut. Curve-shaped parts and small size parts can lower the material cutting yield. The overall material cutting yield obtained with simulation software can reach the range from 80 to 84%, which was higher than the current yield of 79.80% from the company. Optimum cutting yield of 84% can be achieved when 40 frames were produced with 4.5 by 8 feet panel.