Kentsel yenileme projelerinin koruma alanları üzerindeki etkileri üzerine bir değerlendirme: Karaman Topucak mahallesi
An evaluation of the effects of urban renewal projects on protected areas: Karaman Topucak neighborhood
- Tez No: 771888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ARMAĞAN GÜLEÇ KORUMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplumların geçmişten günümüze kadar getirdiği kültürel miras alanları olarak adlandırabileceğimiz tarihi çevrelerin korunması, kent kimliği ve sürekliliği açısından oldukça önemlidir. Fakat zaman geçtikçe çoğunlukla fiziksel, ekonomik veya sosyal faktörlerden dolayı bu bölgeler yıpranmakta ve köhneleşen alanlar olarak kendilerini bize göstermektedirler. Bu etkilere bağlı olarak toplumsal hafızadaki yerleri zayıflamaya başladığından ortaya çıkan köhneleşen alanları kente ve kentliye yeniden kazandırmak amacıyla kentsel yenileme uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde ve tüm dünyada yıllardır tartışma konusu olan kentsel yenileme kavramıyla ilgili zaman içerisinde birçok tanımlamalar yapılmış ve farklı gelişim süreçlerinden geçmiştir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de halen önemini korumaktadır. Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi yerel yönetimler tarafından birçok kentsel yenileme uygulamaları yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Tez çalışması kapsamında amaç, kentsel yenileme çalışmalarının mekânsal ve yasal boyutlarıyla araştırılarak, önerilen kentsel yenileme odaklı plan çalışmalarında konunun ne şekilde ele alınması gerektiğini ortaya konulması ve Karaman'ın önemli tarihi yerleşimlerinden biri olan Topucak Mahallesi'nin, geçmişten günümüze yaşadığı değişim göz önünde bulundurularak, yerel yönetimlerce hazırlanan yenileme projesinin incelenmesi olmuştur. Hazırlanan yenileme projesi incelenirken objektif olarak değerlendirme yapılabilmesi ve araştırmanın sayısal analizlerle desteklenmesi için mekân dizim yöntemi kullanılarak geçmiş, mevcut ve öneri proje kapsamında analizler yapılmış, karşılaştırmalar ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The preservation of historical environments, which we can call cultural heritage areas brought by societies from the past to the present, is very important in terms of urban identity and continuity. However, as time passes, these regions wear out mostly due to physical, economic or social factors and show themselves to us as outdated areas. Accordingly, their place in the social memory is weakening, so they need urban renewal practices in order to reintroduce the city to the city and its inhabitants. Over time, many definitions have been made about the concept of urban renewal, which has been the subject of debate in our country and all over the world, and it has gone through different development processes. It still maintains its importance today as it was in the past. In our country, as in other countries, many urban renewal applications have been made and continue to be made by local governments. Within the scope of the thesis, the aim is to investigate the spatial and legal dimensions of urban renewal studies, to reveal how the subject should be handled in the proposed urban renewal-oriented plan studies, and to consider the change that Topucak Neighborhood, one of the important historical settlements of Karaman, has experienced from past to present, The renovation project prepared by local governments was examined. While examining the prepared renovation project, analyzes, comparisons and evaluations were made within the scope of the past, current and proposed project by using the space syntax method in order to make an objective evaluation and to support the research with numerical analysis.