The impacts of macroeconomic variables on stock market indices: Evidence from BIST-100 index
Makro ekeonomik değişkenlerin menkul kıymet borsası endekslerine etkisi: BİST-100 örneği
- Tez No: 771889
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geçmişten günümüze her bireyin yatırım yönelimli farklıdır. Kimi yatırımcı risksiz grup olarak adlandırdığımız gayrimenkule yönelirken kimi yatırımcı da risk barındıran araçlara yönelmektedir. Bunların başında hisse senetleri gelmektedir. Risk barındırmasına rağmen hemen hemen herkes tarafından tercih edilmektedir. Bu kadar çok revaçta olması menkul kıymet borsalarını oluşturmuştur. Söz konusu borsalar her ülkede mevcuttur ve farklı ülkedeki insanlara açıktır. Türkiye'deki menkul kıymet borsası ise Borsa İstanbul'dur. Konusu geçen borsada en bilinen endeks BİST-100 endeksidir ve bu endeks getirilerini etkileyen bir çok makroekonomik değişken bulunmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı makroekonomik değişkenlerin BIST-100 endeksi üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada kullanılan değişkenler TL / USD ve TL / Euro kurları, enflasyon oranı, faiz oranı, para arzı, altın fiyatı ve jeopolitik risktir. Veriler 01.07.2014 ile 01.01.2021 arası aylık verilere dayalı olarak VAR modeli kullanılarak analiz edilmektedir. Granger nedensellik testi sonuçlarına göre BIST-100 endeksinden TL/USD kuruna ve ayrıca para arzından BIST-100 endeksine bir nedensellik bulunmaktadir. Öte yandan, Etki tepki testine göre, BIST-100 endeksi ile TL/USD kur arasında çift yönlü negatif bir ilişki sağlanmaktadır. Bu nedenle BIST-100 endeksi ile değişkenler arasında farklı ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Each individual's investment orientation is different from the past to the present. While some investors turn to real estate, which we call the risk-free group, some investors turn to risk-bearing tools. The most important of these groups is stocks. Although it contains risks, it is preferred by almost everyone. The popularity of this much has created the securities exchanges. The mentioned exchanges are available in every country and open to people in different ways. The Istanbul stock exchange (Borsa Istanbul) stood in Istanbul in Turkey. The most well-known index of the mentioned stock exchange is the BIST-100 index, and many macroeconomic variables affect the returns of this index. In this context, this study aims is to determine the impacts of macroeconomic variables on the BIST-100 index. The variables used in this study are the exchange rate of TL / USD and TL / Euro, inflation rate, interest rate, money supply, gold price, and geopolitical risk. The data is analyzed by using the VAR model based on monthly data between 01.07.2014 and 01.01.2021. According to the Granger causality test results, there is causality from BIST-100 index to the exchange rate of USD and from money supply to BIST-100 index. On the other hand, the impulse response test also provides a negative bidirectional relationship between the BIST-100 index and the exchange rate of TL/USD. Therefore, different relations between the BIST-100 index and the variables have been determined.