Proje İmam Hatip Liselerine farklı ortaokuldan gelen öğrencilerin Arapça dersine ilgileri
The interests in Arabic lesson from the students come from different secondary schools to Project Imam Hatip High Schools
- Tez No: 771910
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Arapça yaklaşık 23 ülkede 300 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan Birleşmiş Milletlerin altıncı resmi dilidir. Ülkemizde yabancı dil olarak da İngilizceden sonra en yaygın ikinci dil Arapça olmaktadır. Özellikle 21.yüzyılda Arap dünyasının elde ettiği ekonomik ve stratejik öneme paralel olarak, Arapça eğitim ve öğretime verilen önemde artmıştır. Bu çalışmamızda akademik ve sosyal alanda başarıları ile ön plana çıkan Proje İmam Hatip Liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerinin Arapça dersine karşı ilgileri araştırılmıştır. Bu araştırma örneklemi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar Proje İmam Hatip Lisesinde eğitim gören 390 öğrenci üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırma sürecinde toplanan veriler, normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin toplanması için öğrencilere“Arapça Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Likert yapılı ölçeğin güvenirlik düzeyinin belirlenmesi için Cronbach's Alpha analizi yapılmış, ölçeğin güvenirlik katsayısının alt faktörlerde 0.72 ile 0.87 arasında değiştiği ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul imam hatip ve normal ortaokuldan gelen öğrencilerin Arapça dersine karşı tutumlarının aynı olduğunu istatistiksel bilgilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arabic is the sixth official language of the United Nations, spoken by more than 300 million people in approximately 23 countries. Arabic is the second most common foreign language after English in our country. Especially in the 21st century, in parallel with the economic and strategic importance that the Arab world has achieved, the importance given to Arabic education and training has increased. In this study, the interest of students studying at Project İmam Hatip High Schools, which stands out with their academic and social achievements, towards the Arabic lesson was investigated. This research sample was carried out on 390 students studying at Afyonkarahisar Project Imam Hatip High School in the 2021-2022 academic year. The data collected during the research process were analyzed using parametric tests as they showed a normal distribution. In order to collect the data, the“Attitude Scale Towards Arabic Lesson”was applied to the students. The obtained data were analyzed with SPSS 24 program. Cronbach's Alpha analysis was performed to determine the reliability level of the Likert-structured scale, and it was determined that the reliability coefficient of the scale ranged from 0.72 to 0.87 in the sub-factors and it was reliable. As a result of the research, it has been revealed with statistical information that the attitudes of the students from the secondary school imam hatip and normal secondary school towards the Arabic lesson are the same.