Eleştirel doğa kuramı: Alternatif bir ekoloji yaklaşımı
Critical theory of nature: An alternative ecological approach
  1. Tez No: 772004
  2. Yazar: BERKAY ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FERYAL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ekolojik kriz günümüzde giderek hissedilir hâle gelen ve yaşamları olumsuz etkileyen bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta. Son 60 yıldır ekolojik krizin nedenleri ve buna dair çözüm önerileri birçok boyuttan tartışılmakta. Bu tartışmalar boyunca ekoloji literatüründe yeşil politik düşünce, eko-Marksizm, eko-feminizm, eko-anarşizm, derin ekoloji, tinsel ekoloji, eko-liberalizm, eko-muhafazakârlık, toplumsal ekoloji gibi birçok ekoloji akımı ve ideolojisi geliştirildi. Ancak özellikle 2017'den beri sosyolog Carl Cassegård'ın çalışmalarıyla beraber bir alternatif olarak Eleştirel Doğa Kuramı bir ekoloji yaklaşımı olarak karşımıza çıkmakta. Daha önceleri Frankfurt Okulunun doğa anlayışı birçok kez tartışılmış olsa da, Cassegård Frankfurt Okulundan hareketle özgün bir doğa kuramı üretmenin mümkün olduğunu gösterdi. Ve Eleştirel Doğa Kuramının eleştirel materyalizme dayandığını ortaya koydu ve onun çerçevesini çizdi. İşte bu çalışma Frankfurt Okulunun eleştirel materyalist çizgisini takip ederek, Eleştirel Doğa Kuramının alternatif bir ekoloji yaklaşımı olabilirliğini tartışmaya açıyor ve onun ekoloji akımları arasında özgün bir yere sahip olduğunu iddia ediyor ve bunu göstermeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
The ecological crisis emerges as a reality that is becoming more and more palpable today and negatively affecting lives. For the last 60 years, the causes of the ecological crisis and the solutions for it has been discussed from many dimensions. During these discussions, many ecological currents and ideologies such as green political thought, eco-Marxism, eco-feminism, eco-anarchism, deep ecology, spiritual ecology, eco-liberalism, eco-conservatism, and social ecology were developed in the ecology literature. However, especially since 2017, Critical Theory of Nature has emerged as an ecology approach as an alternative, together with the works of sociologist Carl Cassegård. Although the Frankfurt School's understanding of nature has been discussed many times before, Cassegård showed that it is possible to produce an original theory of nature based on the Frankfurt School. And he laid out that Critical Theory of Nature is based on critical materialism and framed it. This study, following the critical materialist line of the Frankfurt School, opens the feasibility of the Critical Theory of Nature as an alternative ecology approach for discussion and claims that it has a genuine place among ecology currents, and aims to show this.