Havayolları sponsorluk anlaşmalarının müşteri sadakati üzerine etkisi
The effect of airline sponsorship agreements on customer loyalty
  1. Tez No: 772015
  2. Yazar: ONURCAN YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BÜTÜN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyanın hızla küreselleşmesiyle birlikte birçok sektörde sponsorluğa olan iş birliklerinde artışlar yaşanmaktadır. Sponsorlukta yapılan iş birliklerinden özellikle teknolojinin gelişmesi ve havayolları işletmelerinin de sponsorluğa olan bakış açıları sayesinde sponsorluk anlaşmaları havayolu taşımacılığına da sirayet etmiştir. Bu çalışmanın amacı hem ulusal hem de uluslararası ölçekte havayollarının yapmış olduğu sponsorluk anlaşmalarını detaylarını incelemek, ayrıca dünyadaki yapılan sponsorluk anlaşmalarına bakıldığında şirketlerin özellikle spor sektörüne yönelim göstermesinden mütevellit havayollarının da sponsorluk anlaşmalarında spor sektörüne oldukça önem vermesine dikkat çekerek havacılıkta yapılan sponsorluk anlaşmalarının müşteri sadakatine olan etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda bu konularla ilintili literatür taranmış ve bu konularla ile ilgili yayın ve çalışmalar incelenmiştir. Analiz ve değerlendirmeler itibariyle havayolu taşımacılığında yapılan sponsorluk anlaşmalarının müşteri sadakatine etkisi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the rapid globalization of the world, there are increases in sponsorship collaborations in many sectors. Sponsorship agreements have also emerged in the civil aviation sector thanks to the development of technology and the sponsorship perspectives of airlines companies, especially from sponsorship collaborations. The purpose of this study; done on a scale that has both national and international airlines to review the details of the sponsorship agreements in the world when considering a sponsorship agreement, sponsorship, sports industry, especially companies in the sports industry resulting from the orientation of the airlines showing considerable importance to draw attention to, finally sponsorship agreements in aviation to measure the impact on customer loyalty is intended. In this context, the literature related to these issues has been reviewed and publications and studies related to these issues have been examined as a result of the analysis and evaluations, it has been measured that sponsorship agreements made in the civil aviation sector have an impact on customer loyalty.